کارگروه ها: کارگروه تاکسونومی و استاندارد سازی

از OCCC Wiki
(تغییرمسیر از کارگروه تاکسونومی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تاریخچه

فعالیت این کارگروه با جمع آوری و دسته بندی محصولات ابری ارائه شده در ایران آغاز شده است. اعضای کارگروه با استفاده از دانش تجاری و فنی خود محصولات ارائه شده در حوزه رایانش ابری را جمع آوری و بر اساس نوع کاربرد محصول آن را در یکی از مدل های ارائه سرویس ابر، دسته بندی می کنند. پس از مطالعه و دسته بندی محصولات ابری داخل ایران، نیاز به حضور استاندارهای رایانش ابری در این صنعت هرچه بیشتر احساس گردید و کارگروه در زمینه استانداردسازی نیز شروع به فعالیت هایی نموده است.

تاریخ رخداد
زمستان 1392 تاکسونومی محصولات ابری ایران
تاریخ ارائه نسخه اولیه گزارش اول کارگروه
تابستان 1393 بررسی بازارهای ارائه نرم افزارهای ابری در جهان
آذر 1393 ارائه نسخه نهایی گزارش اول کارگروه
زمستان 1393 شروع کار در حوزه استانداردسازی
بهار 1394 تدوین نقشه راه استانداردسازی و راه اندازی سایت www.cloud-standards.ir به کمک اعضا و حامیان کارگروه
مرداد 1394 راه اندازی وبسایت مرجع تاکسونومی محصولات ابری ایران به آدرس http://taxonomy.occc.ir
13 مرداد 1394 رونمایی از وبسایت مرجع تاکسونومی محصولات ابری ایران به آدرس http://taxonomy.occc.ir در جلسه 40 جامعه آزاد رایانش ابری ایران

معرفی

تاکسونومی

تعریف

علم تاکسونومی، علم شناخت و دسته بندی موجودیت ها به دسته های مختلف است به نحوی که آن هایی که خواص تعیین شده یکسانی دارند در یک گروه قرار بگیرند. دسته بندی هر موجودیتی نیاز به تسلط نسبی به فضای کلی آن موجودیت دارد چرا که دسته بندی یک موجودیت شناخت انواع آن را می طلبد؛ از این رو است که تاکسونومی یک موجودیت همواره کار ساده ای نبوده و نیازمند صرف وقت و هزینه می باشد.

ضرورت

در بازارهای مملو از محصول امروزی دسته بندی محصولات مختلف این امکان را به ما می دهد که با تمایلات بازار تولید کننده آشنا شده و :

به عنوان مشتری بتوانیم نیازهای خود را برطرف کنیم به عنوان تولید کننده بتوانیم با مقایسه بازار تقاضا و عرضه به تولید محصولات جدید و یا ارزیابی محصولات فعلی خود بپردازیم.

نقش کارگروه

کارگروه تاکسونومی جامعه آزاد رایانش ابری ایران با اتکا به دانش حامیان و اعضای خود و در نظر گرفتن رویکردهای فوق اقدام به بررسی محصولات ابری در ایران کرده و دسته بندی نسبتاً جامعی را روی آن ها انجام داده است. برای آگاهی عمومی از این اطلاعات، کارگروه مربوطه اقدام به تولید و انتشار نسخه پیش نویس گزارشی از بررسی های انجام شده در این خصوص نموده است. در این پیش نویس تعدادی از شرکت ها دسته بندی شده به تصادف انتخاب و بررسی شده اند که گزارش آن را اینجا مشاهده خواهید کرد.


استانداردسازی

استانداردها میزان بلوغ یک صنعت را در طول زنجیره ارزش آن صنعت (فنی / توسعه / تجاری) نشان میدهند و بر اساس بلوغ صنعت به روزرسانی می شوند. هدف این کارگروه، کمک به مستندسازی، تدوین و بکارگیری استانداردهای حوزه رایانش ابری در داخل کشور می باشد.

تعریف

تعریف استاندارد و استاندار سازی

  • تعریف موسسه ISO از استاندارد:

سندی است که:

  1. نیازمندی ها
  2. مشخصات
  3. دستورالعمل ها
  4. خصوصیات

مورد نیاز را فراهم می کند تا اطمینان حاصل شود که مواد، محصولات، فرآیندها و خدمات مناسب برای هدف در نظر گرفته شده برایشان می باشد.

ضرورت استاندارد سازی

نقش کارگروه

نقش کارگروه و حوزه فعالیت آن در این زمینه

اعضای کارگروه

در حال حاضر اعضای این کار گروه عبارتند از:

فعالیت ها

تحقیق و بررسی

برگزاری و حضور در رویدادها

جلسات کارگروه

شرکت در جلسات و مشارکت در کارگروه برای عمومی آزاد است.صورتجلسات این کارگروه در این بخش مستند میشود.

برای هماهنگی های بیشتر به بورد کارگروه مراجعه نمایید.

همکاری با کارگروه

علاقه مندان می توانند برای همکاری با کارگروه تاکسونومی یکی از موضوعات جاری را برای کار انتخاب و در ویکی شروع به نوشتن مطالب و گزارشات خود کنند. همچنین در صورتی که ایده ای غیر از این فعالیت ها را در ذهن دارند نیر می توانند موضوع مد نظر خود را به همین صورت به پیش ببرند و جهت هماهنگی های بیشتر با مسئول کارگروه ارتباط برقرار نمایند.

لینک های مرتبط