ابزارها

از OCCC Wiki
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هستان شناسی ابزارهای حوزه رایانش ابری

رایانش ابری شامل یک پشته نرم افزاری از ابزارهای مختلفی است که سعی میکنند سطوح مختلف سرویس را تامین یا پشتیبانی کنند. شمایی از این پشته نرم افزاری در شکل مقابل نشان داده شده است.

یک نمونه دسته بندی ابزارها و سرویس های ابری


به این ترتیب ابزارهای بسیار زیادی در حوزه رایانش ابری وجود دارد. تا کنون تحقیقات متنوعی برای دسته بندی این ابزارها انجام شده است. ارایه دسته بندی مناسب در فرآیند استانداردسازی بسیار مهم است و نشان دهنده بلوغ صنعت است تا بتواند فضایی شفاف و واضح را برای انجام هر گونه فعالیت (توسعه / تجاری سازی / تحقیقات و ...) فراهم کند. یک نمونه این این فعالیت ها که توسط OpenCrowd صورت گرفته با عنوان Cloud Taxonomy در تصویر نشان داده شده است.

تقریبا تا سال 2010 تعداد ابزارهای شناسایی شده در این حوزه محدود بود، اما رشد سریع و تنوع سرویس های ابری سبب شد که امکان دسته بندی همه سرویس ها به این شکل امکان پذیر نباشد و بنابراین یک دایرکتوری برای این کار طراحی شده است که تا کنون بیش از 200 سرویس در آن معرفی گردیده است که در چهار دسته اصلی و ده ها دسته فرعی قرار گرفته اند.

در اینجا نیز سعی شده است که برخی ابزارهایی که برای مطالعات داخلی می توانند مفید واقع شوند شناسایی و معرفی شوند و بطور خاص تمرکز بر روی ابزارهای متن باز می باشد. شما میتوانید در تکمیل این لیست، تکمیل توضیحات مربوط به هر ابزار یا معرفی ابزارهای جدید، یا اصلاح دسته بندی ها همکاری نمایید


شبیه سازها

ابزارهای ایجاد سرویس زیرساخت رایانش ابری

برای ارائه سرویس زیرساخت ابری نیاز به ابزارهایی است که بتوانند کلیه های فرآیند مربوط به ارائه سرویس بر حسب تقاضا، تامین منابع، زمان بندی کارها، مانیتورینگ و کنترل فعالیت ها و ... را بصورت خودکار انجام دهند. رویکردهای مختلفی برای مدیریت فرآیند ارائه سرویس وجود دارد و به همین دلیل پیاده سازی های مختلفی انجام شده است. این ابزارها پیاده سازی های مختلفی هستند که برای ایجاد و مدیریت یک زیرساخت ابری استفاده میشوند. بدلیل اینکه خودکارسازی فرآیندهای مربوط به مدیریت یک ماشین فیزیکی با دشوارهایی از نظر فنی مواجه است، تکنولوژی اصلی که همه این ابزارها برای ارائه سرویس زیرساخت استفاده میکنند مجازی سازی است تا بتوانند بصورت نرم افزاری کلیه فرآیند های ارائه سرویس را مدیریت کنند.

عموما پس از نصب هر کدام از این ابزارها، صفحه مدیریتی برای دریافت سرویس زیرساخت در اختیار شما قرار داده میشود. از طریق آن صفحه میتوانید درخواست یک ماشین مجازی بدهید و پس از اتصال به ماشین، نرم افزارهای مورد نیاز خود را در آن نصب کنید و مورد استفاده قرار دهید. این ابزارها به شما امکان میدهند که الگوهایی ایجاد کنید که مجموعه نرم افزارهای مورد نیاز شما نیز از قبل در آنها نصب شده باشد و دریافت ماشین به همراه کلیه نرم افزارهای مورد نیاز که از قبل روی آن نصب شده است با سهولت بیشتری فراهم شود.


ابزارهای مجازی سازی

ابزارهای ایجاد سرویس پلت فرم رایانش ابری

ابزارهای لایه نرم افزار

سایر

ابزارهای این گروه در حوزه فناوری های مختلف ابری نظیر مدیریت انرژی، بهینه سازی سخت افزار، شبکه، و ... هستند.


لینک های مرتبط