خبرنامه رصد:رایانش ابری - شماره 4

از OCCC Wiki
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این مقاله یک نسخه پیش نویس برای تهیه خبر نامه اصلی است که در نهایت از طریق انتشارات جامعه آزاد رایانش ابری منتشر می شود.


خبرنامه رصد فناوری اطلاعات

 • موضوع: رایانش ابری
 • شماره: چهار
 • تاریخ: شهریور 94


مقدمه

نشریه رصد، اولیه نشریه تخصصی کشور بر اساس مدل دانش آزاد

مباحث مرتبط با دانش آزاد و متن باز مدت زیادی است که در کشور ما رواج پیدا کرده است، اما همانند بسیاری از فناوری های دیگر، نگاهی که به آن می شود صرفا ابزاری است. بعبارت دیگر کارهای زیادی با عنوان متن باز/آزاد انجام میشود که در آنها صرفا از ابزارهای متن باز استفاده شده است، اما فرآیند انجام کار کاملا بسته، انحصاری و غیر شفاف است. متاسفانه این موضوع در سطوح مختلف صنعتی و دولتی به طور گسترده مشاهده میشود که سبب می شود برنامه ریزی های این حوزه را به شکل منفی تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل است که هنوز مدل موفقی از بکارگیری فرهنگ دانش آزاد در کشور شکل نگرفته است.

نشریه رصد فناوری اطلاعات، اولیه نشریه ای می باشد که محتوای آن بر اساس یک مدل مبتنی بر دانش آزاد تهیه می شود. آنچه که در مدل آزاد به کار گرفته شده در این نشریه قابل ذکر است، بحث آزاد بودن فرآیند انجام کار است، و نه صرفا استفاده از ابزارهای آزاد و متن باز. الگویی که برای این کار در نظر گرفته شده است به این صورت است که بعد از ایجاد صفحه ویکی مربوط به هر شماره، افراد علاقه مند میتوانند محتوای خود را تولید و لینک مربوطه را به همراه تصاویر مرتبط، و دسته بندی پشنهادی در داخل صفحه اصلی نشریه قرار دهند. به مرور و با مشارکت دیگر افراد، ساختار هر شماره تکمیل می شود و جهت انجام امور گرافیکی و آماده شدن نسخه الکترونیکی نهایی به طراح سپرده میشود.

در این مدل مشارکت افراد به صورت کاملا شفاف در داخل ویکی قابل مشاهده است و بدیهی است که هرچه میزان مشارکت افراد افزایش یابد، میتوان سطح کیفی بالاتری را از نظر محتوایی انتظار داشت. لازم به ذکر است که نسخه های نهایی این نشریه بصورت رسمی از طریق خبرگزاری جامعه آزاد رایانش ابری ایران (press.occc.ir) در اختیار عموم قرار داده می شود.


محصولات و فناوری های جدید

معرفی پروتکل Geneve

برنامه نویسی سطح بالای شبکه در SDN

کانتیتر بصورت سرویس در اپن استک

پشتیبانی بیشتر وی ام ویر از اپن استک

رایانش ابری نظیر ‌به ‌نظیر

نویسنده:

 • عماد سلطانی نژاد
 • بردیا ایزدپناهی

رایانش ابری نرم‌افزار‌ محور

نویسنده:

 • عماد سلطانی نژاد
 • بردیا ایزدپناهی

معرفی فناوری LXD

نویسنده:

 • روزبه شفیعی

مقالات

الگوهای طراحی در رایانش ابری (بخش دوم)

* لینک مطلب

نویسنده:

 • سیده رودابه حسینی

ارزیابی کارآیی داکر و وی ام ویر

هشدار امنیتی استفاده از داکر

داده کاوی و رایانش ابری

نویسنده:

 • فاطمه سادات کریمی

جزییات قطع شدن برق یکی از مراکز داده گوگل

مراکز داده اپل در آتش

نویسنده:

 • عماد سلطانی نژاد
 • بردیا ایزدپناهی

چرا فراهم کنندگان سرویس نیاز به پلتفرم NFV دارند؟ (بخش اول)

 • لینک مطلب (بخش های چکیده، روند حرکت به سمت NFV و NFV are Demanding)

نویسنده:

 • نیلوفر کریمی آذر

جامعه

جامعه آزاد رایانش ابری ایران یک روند رو به رشد را طی چند ماه گذشته طی کرده است و در چند ماه اخیر علاوه بر بحث های آزاد و ارایه های موردی که بصورت داوطلبانه ارایه می گردد، تمرکز ویژه ای بر روی ارایه آموزش های پایه ای و ترویج بکارگیری استانداردهای خاص رایانش ابری شده است. در ماه گذشته بخش هایی از استاندارد ISO17789 که شامل معماری مرجع رایانش ابری است مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت و بر ضرورت بکارگیری استانداردها در لایه های مختلف تاکید شد.

لازم به ذکر است که صنعت رایانش ابری در کشور وقتی ارزش آفرین خواهد شد که متخصصین و افراد فعال در آن برای افزایش بلوغ این صنعت با همدیگر تلاش کنند و فرهنگ صحیح ارایه و کاربری خدمات مبتنی بر این فناوری در کشور شکل بگیرد. بنابراین از متخصصین و شرکت های فعال جهت حضور در برنامه های جامعه و کارگروه های تخصصی آن دعوت می شود تا متناسب با بلوغ این صنعت در داخل کشور، در خلق ارزش های مبتنی بر جامعه بر اساس مشارکت همگانی همکاری داشته باشند.

کارگروه تاکسونومی و استانداردسازی

نویسنده: نیلوفر کریمی آذر


تحلیلی بر همایش "رایانش ابری و تاثیر آن بر اکوسیستم پهن باند کشور"

در تاریخ 17 شهریور 94، همایش رایانش ابری و تاثیر آن بر اکوسیستم پهن باند کشور توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)، در محل سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید. اگرچه حضور وزیر برای اولین بار در یک رویداد مرتبط با رایانش ابری، نشان دهنده اهمیت این موضوع در سطح ملی می‌باشد، اما روح دولتی حاکم بر همایش حواشی بسیاری داشت و مدتی است در شبکه های مختلف اجتماعی پیرامون آن بحث می‌شود. از آنجایی که تولید محتوا و فرهنگ سازی از ماموریت های در نظر گرفته شده برای جامعه آزاد رایانش ابری ایران است، سعی شده است که در این شماره به مسائلی پرداخته شود که در این همایش، کمتر مورد توجه قرار گرفته است:

 1. جنبه مثبت همایش، استفاده از استانداردهای باز برای توسعه زیرساخت های ابری بود که یک انتخاب راهبردی است و در صورت مدیریت صحیح میتواند اثرات مثبتی در چند سال آینده در شکل گیری صنعت، افزایش توانمندی های داخلی و خلق ارزش داشته باشد. با این حال وزن جنبه های منفی بیشتر بود که مسلما این انتخاب را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد و در ادامه به آنها پرداخته شده است.
 2. در این همایش اعلام شد که رونمایی از IaaS برای اولین بار اتفاق می‌افتد و فرآیند انجام کار برای دریافت یک ماشین مجازی به حاضرین نشان داده شد، این در حالیست که در آبان سال 1391 در اولین همایش رایانش ابری که در دانشگاه امیرکبیر برگزار گردید همین کار بصورت کارگاهی انجام شده بود و بیش از 100 شرکت کننده در زمان برگزاری همایش از خدمات فراهم شده استفاده کردند. با این حساب از نظر فنی به نظر میرسد که کشور به مدت 3 سال در حوزه رایانش ابری متوقف بوده است!
 3. اگر چه عنوان شده بود که این زیرساخت در حال حاضر تعداد زیادی استارتاپ را تحت پوشش قرار داده است، که البته عمل پسندیده ای است، اما صنعتی که برای این حمایت به کار گرفته شده با دید سنتی به میان گود آورده شده است، در نتیجه هیچ نمونه واقعی از اینکه یک استارتاپ از این سرویس استفاده کرده باشد و تجربه (واقعی) خود را در توسعه کسب و کار در همایش ارایه کند مشاهده نشد. همچنین تجربه تعامل ما در مجموعه جامعه رایانش ابری با استارتاپ ها نشان دهنده نیازمندی های دیگری است که متاسفانه در اینجا شاهد تحریف آن بوده ایم. بعبارت دیگر الگویی که در دنیا برای حمایت از استارتاپ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاملا متفاوت است از آنچه که در همایش شاهد آن بودیم و پیش از این در شماره های قبلی نشریه رصد نیز برخی نمونه های آن معرفی شده بود. شاید بتوان گفت که تنها شباهت آن چه که در همایش ارایه شد با نمونه جهانی آن، یدک کشیدن واژه "رایانش ابری" است.
 4. تعداد زیادی مرکز داده برای اجرای پایلوت در نظر گرفته شده بودند، اما به دلیل ملاحظات علمی و فنی یکپارچه سازی ابرها در سطح زیرساخت، شاهد آن بودیم که سامانه طراحی شده برای ارایه سرویس تنها قادر بود به یکی از این ابرها متصل شود که این موضوع نشان دهنده بلوغ پایین در بکارگیری فناوری بود.
 5. مساله دیگر، نگاه ابزاری به رایانش ابری است که متاسفانه موجب شکست برنامه ریزی های راهبردی می شود. اینکه گفته شود به واسطه بکارگیری یک ابزار، سرویس رایانش ابری ارایه می شود اشتباه رایجی است که در حوزه های دیگر نظیر ERP و BI نیز شاهد آن بوده ایم و سبب شکست پروژه می شود.
 6. فضایی که در اینگونه پروژه ها حاکم است، حداقل در ظاهر نشان از بکارگیری دانش دانشگاهیان در اجرای چنین پروژه هایی دارد. حال آنکه این روال با فراخوانی که قابل پیگیری باشد و بتواند مراکز علمی فعال دیگر را نیز مطلع نماید لااقل به چشم نگارندگان این مطلب نیامده است.

جمع بندی: علی رغم هزینه بالای تحقیق و توسعه ای که در طی چند سال گذشته در مراکز مختلف دولتی تاکنون در حوزه رایانش ابری صرف شده است، در این همایش تنها شاهد عملیات نصب و پیاده سازی سرویس های پایه بوده ایم که حتی توسط اساتید حاضر در جمع اشاره شد که ارزشی محسوب نمی شود. این در حالی است که در مجموعه های دانشگاهی تا کنون بالغ بر چند ده هزار نفر ساعت صرف تحقیقات مختلفی شده است که امکان بهره برداری از آنها در صنعت وجود دارد؛ ولی بجای حمایت از بکارگیری این تحقیقات، عملا هزینه تحقیق و توسعه، صرف آموزش و یادگیری نصب و راه اندازی چرخی میشود که دوره عمرش در حال تمام شدن است و بر اساس یک الگوی تکراری، چند وقت دیگر همین هزینه ها صرف یادگیری یک ابزار جدیدتر میشود. به همین دلیل است که متاسفانه شاهد استهلاک صنعت فناوری اطلاعات در کشور هستیم و هیچ پیشرفتی رخ نداده است.
blog comments powered by Disqus