Powerline

از OCCC Wiki
پرش به: ناوبری، جستجو

نمایشگاه Gitex که بزرگترین نمایشگاه در حوزه فناوری اطلاعات در خاورمیانه محسوب می شود از تاریخ ۲۶ لغایت 30 مهرماه در دوبی برگزار شد و هم همچون سال های قبل شرکت های بزرگی در نمایشگاه گرد هم آمده اند تا آخرین دستاوردهای خود را معرفی نمایند.

شعار نمایشگاه جیتکس امسال “آینده اینترنت اشیاء” (THE INTERNET FUTURE OF EVERYTHING) بود. اگر چه عبارت اینترنت اشیا، برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون مورد استفاده قرار گرفت و جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، از جمله اشیا بی جان، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آن ها را سازماندهی و مدیریت کنند اما موضوع اینترنت اشیاء از دو سال پیش مورد توجه جدی شرکتهای IT و نیز تولیدکنندگان لوازم خانگی و اداری و حتی صنعتی قرار گرفته است بطوریکه پیش بینی می شود تا سال 2020 تعداد 25 میلیارد دستگاه از طریق اینترنت اشیاء مدیریت شوند.

اگرچه شرکتهای تولیدکننده بزرگ مانند سامسونگ و LG و Philips و ... درحال ساخت تجهیزات و لوازم خانگی قابل اتصال به اینترنت هستند اما معضل اصلی در این میان عدم وجود بستر زیرساخت اینترنت و کابل کشی در سطح منازل مسکونی است.

شرکت TP-Link که از شرکتهای معروف ارائه کننده تجهیزات شبکه برای استفاده در مصارف خانگی و اداری کوچک است در نمایشگاه جیتکس آخرین محصولات تولید شده خود را ارائه کرد. یکی از این محصولات که Powerline نام دارد که تاثیر شگرفی بر توسعه اینترنت اشیاء خواهد گذاشت. Powerlineیک فناوری ارتباط شبکه ای است که از بستر کابلهای برق موجود برای انتقال Data استفاده می کند. در حقیقت، توسعه اینترنت اشیاء به فناوری Powerline گره خورده است.

برخی آینده Powerline را بسیار فراتر از اینترنت اشیاء می دانند و اعتقاد دارند از آنجایی که Powerline ها قابلیت انتقال اطلاعات را دارا هستند، سر انجام روزی خواهد آمد که شرکت های برق جایگزین شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی(ISP) در زمینه تامین اتصال خانه ها به اینترنت خواهند شد.

امتیاز مهمی که این فناوری در توسعه اینترنت اشیاء برای ما ایجاد می کند این است که از سیم کشی برق ساختمان جهت برقراری ارتباطات شبکه ای استفاده می کنیم و دیگر شاهد سیم های دراز و طویل Ethernet در گوشه گوشه ی منزل نخواهیم بود.

نگاهی به اطراف منزل خود داشته باشید و تعداد پریز های برق را بشمارید، با استفاده از Powerline هر یک از این پریزها یک راه دسترسی به اینترنت برای شما خواهد بود.

محصولات Powerline شرکت TP-Link می تواند هر پریز برق را تبدیل به یک Access Point کند! بدون اینکه نیاز با کابل کشی داشته باشید یا آراستگی منزل به هم بخورد در هر نقطه از منزل و محل کار می توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید.

این Powerlineها می توانند سرعتی برابر با 1200Mbit/s را فراهم کنند.