پروژه وبینار آزاد

از OCCC Wiki
پرش به ناوبری پرش به جستجو

علت تعریف پروژه

گسترش روز افزون فرهنگ استفاده از سمینارها، جلسات و دوره های آموزشی برخط نیاز به ابزارهایی برای راه اندازی بسترهای مورد نیاز را چند برابر کرده است. تجربه های اخیر در جوامعی مانند جامعه آزاد رایانش ابری ایران، بنیاد دانش آزاد (برای پوشش آنلاین جلسه روز آزادی نرم افزار) و موارد مشابه دیگر موید این افزایش نیاز است. استفاده از نرم افزارهای انحصاری برای چنین اموری علاوه بر داشتن سربار هزینه ای، امکان اختصاصی سازی را از مصرف کنندگان خواهد گرفت. از این رو پیاده سازی نرم افزاری برای برگزاری وبینار به عنوان یک ابزار پرکاربرد و با تقاضای بالا و همچنین دارای رشد روز افزون در موارد کاربردی فوق، این پروژه در قالب فعالیتی برای کارگروه مهندسی خدمات ابری پیشنهاد شده است.

حامیان

  • جامعه آزاد رایانش ابری ایران
  • ایـ سمینار
  • مرکز تحقیقات رایانش ابری دانشگاه صنعتی امیرکبیر

نیازمندی های پروژه

علمی و پژوهشی

تحقیق در مورد نحوه پیاده سازی، نحوه مستند سازی، جمع آوری و بررسی نمونه های متن باز، طراحی پلتفرم قابل پیاده سازی، تولید و ارائه محصول، راه اندازی و استقرار محصول و موارد مشابه از جمله مواردی است که در لیست نیازمندی های این پروژه خواهد بود.

نیاز سنجی

بهره برداران و در واقع استفاده کنندگان از نرم افزارهای ارائه سرویس وبینار می توانند با اعلام نیازها و امکانات لازم برای طراحی اولیه و چهارچوب نرم افزار همکاری نمایند.

ابزاری

همچنین با در نظر گرفتن نیاز این پروژه به یک سرور آنلاین، همکاری در جهت تأمین سرور نیز لازم می¬باشد.

مشارکت در پروژه

برای بخش تحقیق و توسعه

جامعه آزاد رایانش ابری ایران با دسترسی به منابع دانشی عظیم که در واقع همان دانش اعضای آن است به عنوان حامی این طرح، هزینه نیروی محقق و پیاده ساز این طرح را تقبل خواهد کرد.جامعه آزاد رایانش ابری ایران در قالب کارگروه مربوطه اقدام به انجام این پروژه خواهد نمود و تأمین نیروی محقق این بخش بر عهده مرکز تحقیقات رایانش ابری دانشگاه صنعتی امیرکبیر خواهد بود.

برای بخش ابزار

تأمین سرور با توجه به مدل پیشنهادی بر عهده حامی زیرساخت خواهد بود.

اعضای دیگر هم می توانند آزادانه در هر یک از بخش هایی که تمایل دارند همکاری نمایند.

مدل تجاری

مدل تجاری پروژه برای هر یک ازطرفین محفوظ است. به عبارت دیگر هر یک از طرفین درگیر در این پروژه میتواند بطور مستقل از خروجی های این پروژه بهره برداری نماید. مدل های تجاری رایج شامل ارایه خدمات پشتیبانی، سفارشی سازی، بهره برداری و ... می باشد.

نتیجه

با توجه به پیش بینی فوق، مجموعه های استفاده کننده از این خدمات با هزینه ای معادل کمتر از حتی نیمی از حقوق ماهانه یک برنامه نویس، در طول یکسال و مشارکت حداقلی می توانند به محصولی آزاد دسترسی پیدا کنند. این امر در آینده هم باعث صرفه جویی بسیاری خواهد شد چرا که دیگر ملزم به پرداخت مبالغ گزاف لایسنس برای نمونه های انحصاری نیستند.

نحوه انتشار

  1. دانش این پروژه بر مبنای دانش آزاد در همین ویکی انتشار یافته و تکمیل می گردد.
  2. حق نشر این محصول بر مبنای اصول متن باز خواهد بود و استفاده کنندگان آن نیازی به پرداخت هزینه برای آن ندارند.
  3. اگر شخصی حقیقی یا حقوقی مایل به گسترش این طرح باشد حضورش گرامی خواهد بود.
  4. اگر شخصی حقیقی یا حقوقی به عنوان مصرف کننده مایل به اختصاصی سازی یا سفارش موردی خاص است، از طریق سفارش به کارگروه مربوطه در جامعه آزاد رایانش ابری ایران می تواند این خدمات را دریافت کند.
  5. اگر شخصی حقیقی یا حقوقی به عنوان مصرف کننده مایل به دریافت خدمات پشتیبانی است، از طریق سفارش به کارگروه مربوطه در جامعه آزاد رایانش ابری ایران می تواند این خدمات را دریافت کند.


ابزارهای قابل استفاده

لینک های مرتبط