طرح جوانه

از OCCC Wiki
پرش به: ناوبری، جستجو

حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در افزایش بهره وری و ایجاد اشتغال سریع و زود بازده دارای نقش بسزایی است، لذا توجه ویژه دولت را به خود جلب نموده است. امروزه صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات زیر ساخت حیاتی همه بخش های اقتصاد به‌شمار می رود و نتیجه توسعه مهارتهای IT و توسعه اشتغال مبتنی بر این صنعت، از مهمترین اهداف سیاستگذارانی است که به‌دنبال بهره‌برداری از پتانسیلهای اقتصادی واجتماعی می باشند. امروزه رشد قابل توجه اشتغال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نتیجه انتشار و گسترش این صنعت در سرتاسر اقتصاد است. این اشتغال شامل اشتغال مستقیم در این صنعت، و اشتغال غیر مستقیم متخصصان در بخش های غیر IT (مثل بهداشت) و همچنین اشتغال کاربران IT در بخش‌هایی است که با تکیه بر مهارتهای IT فعالیتهای خود را انجام می دهند. به همین منظور یکی از کلیدی ترین موضوعاتی که دولتها بر آن تمرکز یافته اند توسعه مهارتهای IT و توسعه اشتغال مبتنی بر آن، در اقتصاد هوشمند و اقتصاد سبز است چرا که پتانسیل دو برابر نمودن درآمد از طریق ایجاد شغل و تسریع حرکت به سمت رشد سبز را دارا است. واقعیت این است که امروزه تقاضا برای کارکنان با مهارتهای IT نه تنها برای بخش های مرتبط با این حوزه، بلکه برای سایر صنایع، در حال توسعه می باشد.

درباره طرح[ویرایش]

به دلیل اهمیت فزاینده موضوعات مطرح شده، برنامه ها و فعالیتهایی مختلفی در این رابطه در کشور به انجام رسیده و یا در حال انجام است. در این راستا پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اجرای طرحی با عنوان جوانه را آغاز نموده است که هم اکنون جامعه آزاد رایانش ابری ایران نیز در برنامه ای با عنوان ایجاد قطب فناوری های مرتبط با رایانش ابری در حال همکاری در آن می باشد. این مجموعه ها درصدد هستند تا با اجرای این طرح اقداماتی در جهت ایجاد فرصتهای شغلی و توسعه کارآفرینی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور به انجام برساند.

ماموریت طرح[ویرایش]

بر اساس طرح اولیه تهیه شده توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات طرح جوانه دارای پنج ماموریت اصلی است که عبارتند از:

 1. کمک به توسعه و عرضه محصولات پلتفرمی حوزه IT
 2. کمک به شکل‌گیری و بهبود زنجیره ارزش محصولات و خدمات در این صنعت
 3. توانمندسازی نیروی انسانی متخصص در این حوزه
 4. فعالیتهای حمایتی جهت شکل گیری و توانمندسازی شرکتهای دانش بنیان کوچک و نوپا
 5. نیز حمایتهای حاکمیتی و بازارسازی در این حوزه

چشم انداز[ویرایش]

 • فعال‌سازی و تحرک بخشی صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات از طریق ایفای نقش کاتالیزوری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخشی از اکوسیستم IT کشور
 • فعال‌سازی و تحرک بخشی صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات از طریق ایفای نقش علمی و صنعتی جامعه آزاد رایانش ابری در بخشی از اکوسیستم IT کشور
 • فرهنگ سازی در حوزه فناوری اطلاعات
 • بازنگری و اصلاح زنجیره ارزش در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات

شمایی از یک زنجیره ارزش در صنعت ICT

اهداف[ویرایش]

 • ایجاد شغل و افزایش بهره‌وری فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور
 • کمک به ایجاد شبکه‌های تجاری و تکنولوژیک بین شرکتهای فعال این بخش و ایجاد و بهبود زنجیره ارزش در این حوزه
 • تقویت اکوسیستم رایانش ابری
 • ایجاد فضای شغلی
 • تقویت فرهنگ جامعه در زمینه های مرتبط
 • معرفی و ترویج بیشتر دانش آزاد در سطوح حاکمیتی (در حد توان!)


فعالیت های پیشنهاد شده برای پیشبرد این طرح در قسمت مربوطه در صفحه کارگروه طرح جوانه قابل مشاهده است.

جایگاه طرح در جامعه آزاد رایانش ابری ایران[ویرایش]

از آنجایی که رویکرد اصلی و بنیادین طرح جوانه مبنی بر کارآفرینی و گشترش فضای ارتباطی میان بازیگران فضای فناوری اطلاعات است، با توجه به ماهیت وجودی جامعه آزاد رایانش ابری ایران که مبنی بر ارتباط و همکاری فعالان حوزه فناوری اطلاعات و به طور خاص تر فعالان حوزه رایانش ابری است، طرح جوانه با اهداف جاری جامعه دارای همسویی ذاتی بسیاری است. به علاوه این طرح به عنوان پروژه ای که امکان ورود و گسترش همکاری با یک عضو از سمت دولت را تأمین می نماید نیز دارای اهمیت ویژه است. از این رو کارگروهی در جامعه تشکیل شده و شروع به کار کرده است که وظیفه آن پیگیری امور همکاری جهت پیشبرد طرح جوانه است.

فعالیت ها[ویرایش]

با اجرای برنامه های مربوط به ایجاد قطب فناوری های مرتبط با رایانش ابری، برنامه های این طرح از طرف جامعه آزاد رایانش ابری به شرح ذیل میتواند اجرا شود:

 • تقویت کارآفرینی به وسیله حمایت از استارتاپها (به انگلیسی: Startup) با استفاده از بسترهای بومی
 1. متولی برگزاری استارتاپها شود و به صورت موردی آنها را برگزار نماید
 2. به صورت حامی استارتاپهای فعلی درآمده و بستر رایانشی آن ها را تامین نماید
 3. استارتاپهای منظم را در غالب طرح تکمیلی برای OpenCloudDay ادامه دهد
 • مشاوره فنی
 • فراهم آوردن امکانات ارتباطی برای فعالان این حوزه
 • جذب کمک های مادی و معنوی و صرف آن برای حمایت طرح ها و کسب و کارها
 • تولید محتوا جهت گسترش دانش و آموزش نیروی متخصص

در حال حاضر جامعه آزاد رایانش ابری ایران در حال تولید محتوا در قالب ارائه وبینارها، سمینارها، ویکی و ... است. جهت گسترش بستر تولید و توزیع محتوا، پروژه شبکه رایانش طراحی و پیشنهاد شده است. در راستای توسعه طرح جوانه و به طور خاص بخش آموزش نیروی انسانی در آن، همکاری جامعه آزاد رایانش ابری ایران با پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای راه اندازی این طرح به شرح زیر پیشنهاد می شود:

 1. تأمین زیرساخت های مورد نیاز مانند سرور میزبانی بر اساس پروژه های بومی (نظیر Xamin) توسط:پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
 2. راه اندازی و مدیریت شبکه رایانش توسط:جامعه آزاد رایانش ابری ایران
 3. تولید محتوا توسط:جامعه آزاد رایانش ابری ایران و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
 4. برگزاری وبینار و گسترش دانش به صورت آزاد در ویکی

نتیجه[ویرایش]

همکاری افراد، قطبهای علمی و فناوری فعال حوزه رایانش ابری به همراه دولت در قالب یک جامعه آزاد، امکان گسترش دانش، اشتغال زایی و تأمین نیروی توانمند برای فرصتهای شغلی را فراهم خواهد کرد. کنترل صحیح نیازهای بازار، استقلال علمی و عملی کشور و فرهنگ سازی صحیح در حوزه رایانش ابری از دیگر دست آوردهای این طرح می تواند باشد.

لینک های مرتبط[ویرایش]