جلسه 22 جامعه آزاد رایانش ابری ایران

از OCCC Wiki
نسخهٔ تاریخ ‏۲۱ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۸:۴۸ توسط 46.225.62.21 (بحث)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جلسه 22 جامعه آزاد رایانش ابری ایران در تاریخ سه شنبه 20 آبان 93 ساعت 17:30 الی 19:30 در محل مرکز تحقیقات مخابرات ایران برگزار خواهد شد. اطلاعات رسمی در خصوص این جلسه در اینجا قرار گرفته است. برای مشاهده آدرس میتوانید به اینجا مراجعه نمایید.

نکات قابل توجه:

 • شرکت در این جلسات برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان می‌باشد.
 • خواهشمند است برای داشتن تخمین درستی از افراد شرکت کننده در جلسه و به منظور تعیین مکان مناسب از نظر حجم و تعداد صندلی، در صورت شرکت در جلسه، نام خود را در بخش زیر بنویسید.
 • درصورت تمایل به همکاری با این گروه یا اطلاع از جلسات بعد می‌توانید به صفحه تازه واردان به جامعه آزاد رایانش ابری مراجعه نمایید.


اعلام حضور در جلسه

شرکت برای عموم آزاد است، اما برای هماهنگی بیشتر، اگر تمایل به شرکت در این جلسه دارید، اسم خود را به این لیست اضافه نمایید:


پیشنهاد موضوع برای بحث آزاد

 • موضوع اصلی: نقش دولت در توسعه اکوسیستم رایانش ابری در ایران
 1. دولت برای توسعه اکوسیستم رایانش ابری چه کارهایی میتواند انجام دهد؟ چه کارهایی نباید انجام دهد؟
 2. پروژه های کلان فعلی چه نقشی در اکوسیستم رایانش ابری میتوانند داشته باشند؟
 3. راه های کمک به دولت در اجرای طرح های مربوطه کدام است و متقابلا دولت چه کمکی میتواند به افراد فعال کند

مسائل مطرح شده/تصمیمات اتخاذ شده

 • در شروع این جلسه ارائه ای با موضوع "نقش دولت در توسعه اکوسیستم رایانش ابری ایران" انجام شد که مستندات آن را میتوانید از اینجا دریافت نمایید.
 • توسط حاضرین بطور عمده دو رویکرد در خصوص نحوه فعالیت دولت مطرح شد:
 1. یا باید نحوه عملکرد دولت اصلاح شود. (که تقریبا اتفاق نظر وجود داشت که امیدی به این موضوع فعلا نیست)
 2. یا متناسب با نحوه عملکرد فعلی دولت در خصوص اکوسیستم رایانش ابری برنامه ریزی کنیم.

با فرض پذیرش رویکرد دوم، میباست سازمان های پشتیبان (Supporing Organizations) نظیر جامعه آزاد رایانش ابری با در دست گرفتن نقش هایی از جنس آنچه که نقص آن در دولت حس میشود (نظیر بسترسازی و فرهنگ سازی، و کمک به برنامه ریزی و تصمیم گیری) بصورت تخصصی میتوانند بعضی از خلاهای موجود را پر کنند.

 • از جمله موارد مورد اتفاق حاضرین، لزوم توجه به بحث فرهنگ سازی و اعتماد سازی از طرف دولت است که برای اینکار نیازمند ارایه تضمین کیفیت سرویس بصورت شفاف در بخشهای تحت نظارت خود است. بطور خاص تاکید بر این است که دولت باید شفافیت ایجاد کند.
 • با توجه به اینکه با ایجاد شفافیت بدلیل وجود رانت های اطلاعاتی و بهره برداری های خاص، مقاومت میشود، بنابراین حرکت به سمت رایانش ابری که نیازمند ایجاد شفافیت است، بطور کلی دشوار می شود. پس در نتیجه میتوان استنباط کرد که دولت در حال حاضر آمادگی پذیرش رایانش ابری را ندارد. بنابراین لزوم فرهنگ سازی بعنوان یک حرکت دراز مدت برای اصلاح وضعیت موجود مبتنی بر رویکرد اول احساس میشود که این امر بر اساس ظرفیت های جامعه آزاد رایانش ابری در حال پیگیری است.
 • همچنین تعریف خوبی از شفاف سازی ارائه شد. اینکه وقتی میتوانیم شفاف سازی داشته باشیم که محتوایی برای ارائه داشته باشیم. و وقتی میتوانیم محتوا داشته باشیم که برنامه ای داشته باشیم. پس در صورت عدم برنامه ریزی مناسب و نبود محتوای با کیفیت، مقاومت در برابر شفاف سازی صورت میگیرد. پس اکوسیستم میتواند با کمک به برنامه ریزی و تولید محتوا در حوزه تخصصی خود، در اصلاح این وضعیت گام بردارد.

لینک های مرتبط