بحث:جلسه 22 جامعه آزاد رایانش ابری ایران

از OCCC Wiki
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در جلسه نقش های دولت در اکوسیستم رایانش ابری مطرح شد که یک سری از نقش ها در اسلاید ها بیان شدند و یک سری از نقش ها مثل قانون گذاری و چارچوب گذاری ها دربحث هایی که دوستان داشتند مطرح شد. یکی از نقش ها که بیان شد حمایت دولت بود.الان برای ایجاد یک ابر بومی که تقریبا دارد مراحل اولیه اش را می گذراند حمایت دولت رو شاید حداقل بتوان در مورد تامین مکان برگزاری جلسات مشاهده کرد ولی ایا تضمینی وجود دارد که دولت تا انتهای کار حمایت را داشته باشد.چون لازمه ایجاد و مهمتر از آن بقای این اکوسیستم حمایت همه جانبه دولت است و اگر این حمایت در قالب های مختلفی از جمله بسترسازی یا قانون گذاری ها نباشد تضمینی برای بقای اکوسیستم نیست و تلاش اجزای دیگر اکوسیستم یعنی صنعت و دانشگاه به تنهایی جوابگو نیست. آیا تضمینی هست که این حمایت به صورت مستمر و دایمی وجود داشته باشد؟


(Ahmadb7 (بحث)): از نظر بنده تضمین حمایت دولت، بسته به رشد و میزان نفوذ و استفاده از محصول هست. مثالی میزنم، به هر صورتی هر دولتی باید نیاز اولیه ملتش رو (که غذا باشه) تامین کنه. در اولویت های بعدی باید به فکر نیازهای رفاهی و فرهنگی و ... باشه. در حال حاضر یکی از نیازهای دانشگاه و صنعت که هر دوی اینها رابطه تنگاتنگی با جامعه دارند ایجاد بستری هست که ما در حال حاضر بهش میگیم رایانش ابری و خدماتی که تو این راستا هست (ممکنه در زمان دیگه عنوان این بستر عوض بشه). نیازِ به این بستر خودش بوجود آورنده خدماتی هست که یا در حال حاضر بهش فکر شده یا داره فکر میشه. بنابراین از چند جنبه باید به این عنوان نگاه کرد:

  1. مشتری ها (عمدتا باید مشتریان کلیدی باشن مثل مدرسه و دانشگاه ها)
  2. میزان نفوذ بستر و خدمات آن طوریکه، اگر نباشه چقدر از کارها لنگ میمونه یا اینکه اگر باشه چقدر کارها پیشرفت میکنه یا چقدر از لحاظ امنیتی مهم هست
  3. ...

با بررسی این عوامل دولت میتونه بررسی کنه آیا این عنوان براش مهم هست یا نه؟


f.eskandari:من میگم این مساله ای هست که الان باید بهش فکر کرد.اگر سیستم ما پیاده سازی شد و گسترش هم پبدا کرد ولی دولت اونجایی که باید وارد عمل بشه همکاری نکرد چی؟ مثلا در مورد قوانین حفظ محرمانگی داده ها که در جلسه هم بحث شد یه جاهایی نیازهست که دولت وارد عمل بشه و یک سری قوانین وضع کنه که جلوی سو استفاده و به خطرافتادن داده ها گرفته بشه یا اگر این مشکلات به وجود امد بتونه برای حل انها راهکار داشته باشه. یا اینکه از طریق سازمان های پشتیبان یک سری تبلیغات انجام بده برای اعتمادسازی در جامعه تا افراد اعتماد بکنند که داده هاشون رو در ابر دخیره کنند.جنبه دومی که بیان کردید رو قبول ندارم.اگر ما قراره برنامه و هدفگذاری داشته باشیم این موارد و کلا گستره کارمون باید از قبل مشخص شده باشند مگر اینکه بخواهیم یه کاری رو همین جوری شروع کنیم و بگیم حالا ببینیم بعدا چی میشه!

Javan (بحث) : مشکل اصلی این است که معمولا بدلیل عدم حضور موثر گروه های تخصصی فعال (به هر دلیل) در حوزه های مختلف، دولت بعضی وقتها مستقیم خودش وارد حوزه های تخصصی میشود و تصمیمات با بضاعت محدود (ناصحیح) گرفته میشود. این ظرفیت در جامعه باید ایجاد شود که تمام کارهایی که شما به عنوان چالش های این حوزه مطرح کردید در خود جامعه بررسی شود و دولت با دانش بدست آمده تغذیه شود تا بتواند تصمیمات درست را اعمال کند. مثلا اگر قرار باشد قوانینی وضع شود، خود جامعه در کارگروه های تخصصی باید آستین بالا بزند، پیش نویس قوانین مورد نیاز را تهیه کند و به دولت پیشنهاد دهد. یا جامعه کمک کند به برنامه ریزی صحیح در این حوزه و تعیین نقشه راه. بدون کمک جوامع تخصصی، هیچ وقت چنین مسائل تخصصی در دولت بصورت صحیح قابل حل نیست.


Ahmadb7 (بحث): شناسایی میزان نفوذ بر میگرده به میزان تبلیغات و جذب مشتری، به اضافه ارائه خدماتی که مشتریان موجود رو (راضی) نگه داره. ازاینرو ارائه گزارش میزان نفوذ، یکی از راه های فهماندن اهمیت موضوعات حول رایانش است. در کل با مواردی که آقای جوان گفتن توافق نظر دارم. اگر دولت برای جامعه (که خدمتی رو برای مردم آماده میکنه) قدمی بر نداره دلیل به این نمیشه دست از کار بکشیم و کاسه چه کنم چه کنم دست بگیریم و منتظر کمک باشیم. بهتره که افرادی (صنعت، دانشگاه، فرد) که در این راستا در حال کار هستند مواردی رو که بهش برخورد میکنند تذکر داده یا سعی در بهبود آن داشته باشند.