SmartData

از OCCC Wiki
نسخهٔ تاریخ ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۳۰ توسط Javan (بحث | مشارکت‌ها) (←‏مراجع)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

داده هوشمند (Smart Data) مفهومی است که به استفاده از فناوری های وب معنایی (Semantic Web) برای معنا بخشیدن به محتوای موجود در فضای آنلاین اشاره دارد. این فناوری کمک میکند که برای سئوالات پیچیده بتوان جواب دقیق دریافت کرد. [۱]

کلمه semantic خودش به تنهایی به معنا یا فهم اشاره دارد و تفاوت اصلی وب معنایی با تکنولوژی های دیگر مرتبط با داده (نظیر پایگاه های داده رابطه ای) این است که با معنای داده سروکار دارد نه با ساختار داده. این تفاوت باعث شده است که بطور ضمنی نگاه ما به نحوه ذخیره سازی داده، پرس و جو بر روی آن، نمایش اطلاعات و ... تغییر کند. ضمن اینکه این فناوری در کاربردهایی موثر است که با حجم زیاد داده از منابع مختلف سروکار داشته باشند. در موارد دیگر که داده های ساخت یافته و تراکنشی با حجم بالا وجود داشته باشد، استفاده از آن موثر نیست.


خواص

داده هوشمند روشهای مدیریت داده (کشف، یکپارچه سازی، جستجو، بصری سازی و تحلیل) را تغییر میدهد و در مقایسه با داده عادی، خواص زیر را دارد:

  • انعطاف پذیری بیشتر: استفاده از داده های جدید بر حسب نیاز.
  • معنای بیشتر: داده به گونه ای ارایه میشود که متخصصان از آن در حوزه های تخصصی خود استفاده می کنند یا در خصوص آن فکر میکنند.
  • عمومی تر: داده از منابع مختلف با مدل های داده ای مختلف میتوانند در یک مدل هوشمند نگاشت شوند بدون اینکه معنای اصلی خود را از دست بدهند.
  • قابلیت استفاده بیشتر: داده های هوشمند میتوانند برای موارد مختلف مورد استفاده مجدد قرار بگیرند. حتی مواردی که از قبل پیش بینی آن نشده باشد.

مثال

مدل سازی

ابزارهای مدل سازی زیادی برای داده های هوشمند ارایه شده است:


هوشمند سازی داده

برای هوشمند سازی داده، شاخصی به داده های مرتبط (Linked Data) وجود دارد که بر حسب 5 ستاره بیان میشود و میزان کیفیت داده را نشان میدهد.

  1. * در حالتی است که داده بطریقی در وب در دسترس قرار بگیرد.
  2. ** داده دارای یک ساختار مشخص باشد. (مثلا فایل اکسل بجای یک فایل اسکن شده)
  3. *** داده دارای یک فرمت غیراختصاصی باشد. (مثلا csv بجای xls)
  4. **** با استفاده از یک URL مشخص بتوان به داده دسترسی داشت.
  5. ***** داده مورد نظر به داده افراد دیگر لینک شده باشد تا زمینه آن مشخص شود.

مراجع و منابع بیشتر


مطالعه بیشتر