رایانش

از OCCC Wiki
(تغییرمسیر از Computing)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تعریف 1: رایانش (Computing) هر گونه فعالیت هدف مند که در آن از فرآیندهای مبتنی بر الگوریتم استفاده میشود. [۱]

تعریف 2: رایانش به کاربری یا توسعهٔ فناوری رایانه، سخت‌افزار یا نرم‌افزار رایانه می‌گویند. رایانش شامل تخصص‌های فناوری اطلاعات است که به رایانه‌ها ،سخت‌افزارها یا نرم‌افزارها و دیگر دانش‌های تخصصی مربوط می‌شود. علوم رایانه دانش پایه‌های نظری اطلاعات و محاسبات و کاربرد آن‌ها در سامانه‌های رایانه‌ای است. [۲]

واژه های مشابه

در خصوص تفاوت واژه "محاسبات"، "رایانش" و "پردازش" باید دقت داشت که هر کدام از این واژه ها به مجموعه مفاهیم خاصی اشاره دارند:

  • Process (پروسه، فرآیند): فرآیند یا عملیاتی که بخشی از منابع سیستم نظیر پردازنده و حافظه را به خود اختصاص میدهد. (مثلا مراجعه کنید به بخش Process در Task Manager)

در زمانی که از توان محاسباتی موجود در ابر برای حل یک مساله استفاده میکنیم، میتوانیم بگوییم که مثلا پردازش خود را بصورت ابری انجام داده ام یا از پردازش ابری استفاده کرده ام. این واژه با افزودن ing معنای پردازش (Processing) خواهد داشت.

  • Calculation (محاسبه، محاسبات، حساب): که اشاره به انجام عملیات محاسباتی (معمولا از جنس ریاضی) دارد. و برای ابزارهایی نظیر ماشین حساب (Calculator) استفاده میشود. این واژه با افزودن ing به معنای محاسبه (Calculating) خواهد بود.
  • Computation (محاسبه، محاسبات): معنی آن مشابه Calculation است و به عملیات محاسباتی اشاره دارد ولی مفهومی عمومی تری دارد (لزوما ریاضی نیست) و مثلا میتواند شامل عملیات منطقی نیز باشد و برای ابزارهایی نظیر رایانه (Computer) استفاده میشود. این واژه با افزودن ing برای تفاوت با معنای Calculation به معنای رایانش (Computing) می باشد که از همان عبارت رایانه گرفته شده است. زیرا یک رایانه علاوه بر عملیات محاسباتی، عملیات دیگری نظیر ذخیره سازی نیز انجام میدهد که بطور عمده در این سه دسته قرار میگیرد: Compute/Computing (محاسبه/محاسبات)، Storage/Storing (ذخیره سازی) و Network/Networking (شبکه) و سرویس های زیرساخت ابری نیز در همین سه دسته بررسی میشوند.


پس Computing وقتی فقط معنای ریشه خود را داشته باشد میتواند همان محاسبات ترجمه شود (مثلا میگوییم که توان محاسباتی را از ابر گرفته ایم) ولی وقتی بعنوان نماینده ای از هر سه واژه بیان میشود، مجازا معنای رایانش به خود می گیرد. (مثلا بگوییم که هم توان محاسباتی و هم توان ذخیره سازی و هم توان شبکه را از ابر گرفته ایم)

پس همانند استفاده از واژه Process اگر بخواهیم فقط به سرویس محاسباتی رایانش ابری اشاره کنیم میتوانیم بگوییم که من محاسبات خود را از طریق ابر انجام داده ام (محاسبات ابری) که در این صورت انواع دیگر سرویس را در بر نمیگیرد ولی اگر منظور ما بصورت عام کل سرویس های ابری باشد باید از عنوان "رایانش ابری" استفاده کنیم که محدود به یک نوع سرویس نشود.

مطالب مرتبط

مراجع