جلسه بیستم جامعه آزاد رایانش ابری ایران

از OCCC Wiki
نسخهٔ تاریخ ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۱:۵۴ توسط 46.224.112.25 (بحث)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جلسه بیستم جامعه آزاد رایانش ابری ایران در تاریخ سه شنبه 15 مهر 93 ساعت 18:00 الی 20:00 برگزار خواهد شد. میزبانی این جلسه را شرکت آرک بر عهده خواهد داشت. اطلاعات رسمی در خصوص این جلسه در اینجا قرار گرفته است. برای مشاهده آدرس میتوانید به اینجا مراجعه نمایید.

نکات قابل توجه:

 • شرکت در این جلسات برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان می‌باشد.
 • خواهشمند است برای داشتن تخمین درستی از افراد شرکت کننده در جلسه و به منظور تعیین مکان مناسب از نظر حجم و تعداد صندلی، در صورت شرکت در جلسه، نام خود را در بخش زیر بنویسید.
 • درصورت تمایل به همکاری با این گروه یا اطلاع از جلسات بعد می‌توانید به صفحه تازه واردان به جامعه آزاد رایانش ابری مراجعه نمایید.


اعلام حضور در جلسه

شرکت برای عموم آزاد است، اما برای هماهنگی بیشتر، اگر تمایل به شرکت در این جلسه دارید، اسم خود را به این لیست اضافه نمایید:

پیشنهاد موضوع برای بحث آزاد

سوالات مطرح شده در جلسه گذشته:

 1. چه ابری با نیاز مشخص بومی میتوانیم بسازیم که ضمانت بقا داشته باشد؟
 2. میخواهیم استفاده کننده باشیم یا تاثیر گذار؟ و آیا ما میتوانیم اصولا اکوسیستم محلی خود را بسازیم؟

مسائل مطرح شده/تصمیمات اتخاذ شده

 • در ابتدای جلسه فعالیت های انجام شده در خصوص موضوع اول "پروژه برنامه کاربردی تحت موبایل برای جامعه آزاد رایانش ابری ایران" توسط آقای بابایی شرح داده شد که از جمله بازخوردهای دریافت شده در خصوص آن لزوم شرح بیشتر هدف پروژه و نیز قرار دادن لینک دانلود نرم افزار نهایی برای استفاده در جامعه بود. همچنین اشاره شد که قالب هایی برای شرح بهتر پروژه وجود دارد که در صفحه بحث اختصاصی مربوط به پروژه میتواند مطرح شود. این نرم افزار را اینجا دانلود کنید.
 • بحث دوم در ادامه بحث جلسه نوزدهم در خصوص توسعه اکوسیستم رایانش ابری در ایران نیز با یکی از سئوالات مطرح شده توسط آقای بنی هاشم ادامه پیدا کرد که "چه ابری / اکوسیستمی با نیاز مشخص بومی میتوانیم بسازیم که ضمانت بقا داشته باشد؟"
 • در خصوص این بحث موارد زیر توسط دوستان مطرح شد که قرار شد منابع مربوطه را نیز به اینجا اضافه کنند تا بتواند برای ادامه بحث در جلسات بحث مورد مطالعه قرار بگیرد:
 1. اکوسیستم بر اساس یک سری نیاز شکل میگیرد که در آن ممکن است این نیاز بصورت واقعی وجود داشته باشد یا توسط برخی عوامل ایجاد شود و در هر صورت توسط عوامل دیگر پاسخ داده میشود که منجر به شکل گیری روابط میشود. اگر قرار باشد نیاز اکوسیستم توسط عواملی بیرون از آن تامین شود، معنا نخواهد داشت و آن عامل هم باید جزئی از اکوسیستم باشد. زیرا اگر تمام نیازهای یک اکوسیستم خارج از آن تامین شود، آن اکوسیستم وجود نخواهد داشت و از بین می رود.
 2. پس شرط لازم برای بقای اکوسیستم میتواند وجود نیاز پایدار بین اجزای مختلف آن باشد. (که به نظر می رسد مجموعه این نیازها همان زنجیره ها را در اکوسیستم ایجاد میکند)
 3. اگر قرار باشد اکوسیستم بر اساس نیاز باشد و پایدار باشد باید سوخت لازم برای آن را تامین کنیم. که به نظر میرسد سوخت لازم "نیاز" باشد. ولی بحث شد که "نیاز" شرط لازم است ولی کافی نیست.
 4. اشاره شد که گارتنر سه عامل اصلی را در اکوسیستم تعریف کرده است: طرفین درگیر، قوانین، کسب و کار (لطفا منبع آن در اینجا قرار گیرد)
 5. همچنین اشاره شد که برای ایجاد اکوسیستم ما باید بستری را ایجاد کنیم که مثلا از طریق رویدادها افراد با همدیگر تعامل داشته باشند. (A Vision for Baltimore’s Tech Business Ecosystem)
 • در نهایت سئوالات زیر مطرح شد، ضمن اینکه یک سئوال از جلسه قبل همچنان باقی مانده است:
 1. چه عوامل دیگری برای تضمین بقا وجود دارد؟ شرط نیاز به عنوان یک شرط لازم چگونه میتواند بصورت پایدار ایجاد شود؟ و آیا اصولا این استنباط صحیح است؟
ج: اگر فرض «کسب و کار جزیی از اکوسیستم است»، درست باشد آنگاه تاثیر "نیاز" هم به عنوان عامل لازم در ایجاد و حفظ یک کسب و کار، اثبات می‌شود. 95.38.203.12 ‏۷ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۱:۲۵ (UTC)
 1. آیا اکوسیستمی که بر اساس ایجاد نیاز شکل میگیرد، دارای جامعه است؟
 2. میخواهیم استفاده کننده باشیم یا تاثیر گذار؟ و آیا ما میتوانیم اصولا اکوسیستم محلی خود را بسازیم؟

لینک های مرتبط