NFV

از OCCC Wiki
پرش به ناوبری پرش به جستجو

چکیده

مجازی سازی توابع شبکه (NFV)، محاسبات ابری و تکنولوژی های IT را، به حوزه شبکه برای کمک به کاهش تجهیزات و هزینه های عملیاتی، مصرف توان و زمان ارائه به بازار برای خدمات و قابلیت های جدید ارائه می کنند. اما تکنولوژی های IT به تنهایی کافی نیستند. برنامه های کاربردی فراهم کننده سرویس از بیشتر برنامه های کاربردی IT تقاضای بیشتری دارند. برای برآوردن این نیازمندی ها، فراهم کنندگان سرویس نیاز به یک پلتفرم NFV دارند که بهترین ویژگی های IT را ادغام کند-چابک بودن و هزینه های پایین-همراه با قابلیت هایی که برای برنامه های کاربردی مورد نیاز هستند. این مقاله بر مشخصات کلیدی و نیازمندی های پلتفرم NFV تمرکز دارد و نقش کلیدی که NFV در هدایت تامین کننده سرویس به سمت مدل های عملیاتی zero-touch دارد را برجسته می سازد.

NFV Definition.jpg

روند به سمت NFV

مجازی سازی عملکردهای شبکه (NFV) یک روند جدید است. فراهم کنندگان سرویس برای متقاعدسازی فروشندگان برای حرکت از تجهیزات با اهداف خاص به شکل تیمی عمل می کنند و به سمت راه حل های فقط-نرم افزاری حرکت می کنند که در سرویس های جامعه ی استاندارد-صنعتی، سوییچ ها و تجهیزات ذخیره سازی عمل می کنند. برخی از موارد استفاده ی NFV که به طور مکرر مورد بحث و بررسی قرار می گیرند، به شرح زیر می باشند:

 • (virtual IP Multimedia Subsystem (vIMS
 • (virtual evolved packet core (vEPC
 • (virtual content delivery networks (vCDN

با استفاده از تکنولوژی NFV، فراهم کنندگان سرویس انتطار دارند که به میزان زیادی هزینه های تجهیزات، مصرف توان و زمان ارائه به بازار برای خدمات و قابلیت های جدید کاهش یابد. NFV به دلیل رویکرد مبتنی بر نرم افزار آن به فراهم کنندگان سرویس امکان بدست آوردن درجه بالاتری از خودکارسازی عملیاتی و تسهیل فرآیندهای عملیاتی را نظیر برنامه ریزی ظرفیت می دهد. بر اساس پیش بینی ها، NFV به میزان زیادی محیط شبکه را تغییر داده و انتقال شبکه صنعتی را به یک رویکرد مجازی، مبتنی بر ابر انجام می دهد که دارای مشخصات زیر است:

 • یک لایه سخت افزار کلی مستقل
 • عملیات شبکه خودکار
 • یک مدل توسعه و استقرار برنامه کاربردی چابک

NFV تکنولوژی های محاسبات ابری و IT را ارائه می کند که بسیاری از آنها در پروژه های متن باز نظیر openstack در حوزه شبکه ارائه شده اند. اما این تکنولوژی ها به تنهایی کافی نیستند. برنامه های کاربردی فراهم کننده سرویس بیشتر از برنامه های کاربردی IT تقاضا دارند. آنها باید خدمات بلادرنگ را با در دسترسی بالا ارائه کنند. برای برآوردن این نیازمندیها، راه حل های NFV باید بهترین ویژگی های IT (چابک بودن و هزینه های پایین) را با قابلیت های مورد نیاز برای برنامه های کاربردی ارائه کنند.

جامعه ی NFV که تقریبا از همه ی فراهم کنندگان سرویس و فروشندگان شبکه تشکیل شده است یک گروه مختص صنعت تحت حمایت موسسه استاندارد مخابرات اروپایی (ETSI) تشکیل داده است. این گروه متخصص نیازمندی ها و معماری را برای NFV تعریف می کند. این گروه پیشتر نیاز به یک زیرساخت مشترک با منابع محاسباتی و شبکه را همراه با مدیریت مشترک و لایه هماهنگ سازی تشخیص داد که تحت عنوان NFV Infrastructure)NFVI) به آن اشاره می شود و برای پیاده سازی موفق NFV مورد نیاز هستند. این مولفه ها با هم پلتفرم NFV را تشکیل می دهند.

NFV are demanding

عملکردهای شبکه مجازی باید نیازمندی های تاخیر را که عملکردهای شبکه سنتی برآورده می ساختند، برآورده سازند. آنها باید پنج تا نه قابلیت را فراهم کرده و کیفیت سرویس و سطوح امنیت یکسانی نظیر شبکه های مخابراتی را ارائه کنند. فراهم کنندگان سرویس این ایده را که عملکردهای شبکه در صورتی که کار یک مرکز داده ابر یا کل ناحیه مختل شود، عملکردهای شبکه نیز از کار می افتند را نخواهد پذیرفت.

به طور متداول، عملکردهای شبکه بر سخت افزار با هدف ساخت مشخص و مختص مخابرات نظیر پلتفرم های معماری محاسباتی مخابراتی پیشرفته (ATCA) ارائه شده اند. فراهم کنندگان سرویس بستگی به قابلیت اعتماد و زمان های میانگین طولانی بین خرابی ها (MTBT) دارند که این عناصر سخت افزاری برای حصول سطح موجودیت مورد نیاز ارائه شده اند. در مقابل مدل های زیر که توسط شرکت های در مقیاس وب توسعه داده شده اند، نظیر گوگل و فیسبوک، NFV از سرورهای مقرون به صرفه و عناصر سخت افزاری استفاده می کند که ممکن است به قابلیت اعتمادی سرویس هایی که این فراهم کنندگان سرویس ارائه می کنند، نباشد. بنابراین جنبه ی در دسترس بودن باید از عناصر مجزا به سطح سیستم انتقال یابد که در دسترس بودن از طریق بسیاری عناصر مشارکتی همراه با پلتفرم NFV ارائه می شود. بخش های IT سازمانی سعی در یکپارچه سازی مراکز داده و متمرکزسازی برنامه های کاربردی در تعداد کمی مرکز داده برای کاهش هزینه های عملیاتی دارند. این مدل به طور کلی برای فراهم کنندگان سرویس مناسب نیست. برای ارائه ی کارایی و در دسترس بودن، برنامه های کاربردی شبکه مجازی نیاز به اجرا بر یک ابر توزیع شده دارند و در edge,metro,core و برخی اوقات حتی در شبکه های دسترسی تعبیه می شوند. به جای هدایت ترافیک شبکه به یک یا چند مرکز داده متمرکز که نیاز به ظرفیت شبکه زیادی دارند، ترافیک در مراکز داده ی توزیع شده پردازش می شود. این رویکرد بار شبکه را با کاهش فاصله به مشترک و offloading ترافیک حداقل می سازد. چون multinational service providers باید نیازمندی های نظم دهنده را که قرارگیری داده قابل شناسایی شخصی را در مرزهای ملی محدود می سازند، برآورده سازند، این مراکز داده باید در کشورهای مختلف پراکنده باشند.

فراهم کنندگان سرویس، نیاز به کارآمدی عملیاتی دارند

برای ارائه بازده هزینه و چابک بودن به فراهم کنندگان سرویس، قرار دادن عملیات شبکه در ماشین های مجازی کافی نیست. اما NFV به فراهم کنندگان سرویس، سطح جدیدی از کارآمدی عملیاتی می دهد. رویکرد مبتنی بر نرم افزار NFV درجه بالاتری از خودکارسازی را ممکن می سازد که یک طرح کلیدی است که در طول مهاجرت به سمت NFV مشاهده خواهیم کرد. در یک محیط NFV، فرآیندهای عملیاتی نظیر استقرار سرویس، تخصیص منبع بر حسب تقاضا، تشخیص خرابی و رفع به موقع و ارتقای نرم افزار را می توان با دخالت خیلی کم یا بدون دخالت انسان برنامه ریزی کرد (zero-touch) این امر فرصتی برای کاهش فواصل فرآیند از سال ها و ماه ها تا روزها و هفته ها را فراهم می کند. دیگر لازم نیست که عملیات به مکان های از راه دور برای تحویل، نصب یا رفع خرابی های عناصر شبکه ارسال شوند. اکنون این وظایف را می توان از راه دور کامل کرد و امکان دسترسی به منابع محاسباتی، ذخیره سازی و شبکه امکان پذیر است. افسران ارشد اطلاعات پیشرفته (CIO) تحت حمایت Devops ، یک فرهنگ جدید از مداخله را بر اساس روش های توسعه چابک ایجاد کرده اند. Devops روش های توسعه چابک را با عملیات و تضمین کیفیت یکپارچه ساخته و گسترش داده است. با استفاده از NFV فراهم کنندگان سرویس می توانند روش های Devops را به حوزه خدمات شبکه و ارتباطات برای تسریع مداخله با نرخ بالایی از تولید اعمال کنند. آنها می توانند موارد زیر را ارتقا بخشند:

 • مدیریت چرخه حیات محصول
 • مدیریت ظرفیت و موجودی
 • مدیریت پیکربندی
 • تضمین خدمات
 • مدیریت امنیت

به عنوان مثال، در مدیریت ظرفیت، دیگر تمرکز اصلی روی برنامه ریزی برای انواع منحصر به فرد عناصر شبکه نیست و به جای آن برنامه ریزی در سطح تجمعی برای ظرفیت منابع محاسباتی، ذخیره سازی و شبکه، انجام میشود. به نحوی که کمبود ذخیره سازی در یک مکان اغلب با ظرفیت موجود در سایر مکان ها جبران شود.

NFV platform requirements

برای بدست آوردن پتانسیل NFV، فراهم کنندگان سرویس و توسعه دهندگان برنامه های کاربردی نیاز به یک پلتفرم NFV دارند که به آنها امکان استفاده از مزایای مجازی سازی را می دهد. شکل 1-5 به شرح معماری مفهومی چنین پلتفرمی می پردازد.

شکل 1-5 پلتفرم NFV باید به فراهم کننده سرویس، امکان ایجاد حداکثر مجازی سازی را بدهد

پلتفرم NFV باید یک لایه مدیریت و هماهنگ سازی را از جمله قابلیت PaaS، فراهم کند که توسعه و استقرار عملکردهای شبکه مجازی را ساده و تسهیل می کند. علاوه بر این، پلتفرم NFV باید یک زیرساخت NFV را فراهم کند که از Node های ابر با منابع محاسباتی و ذخیره سازی به همراه پلتفرم (SDN (software-defined networking برای تامین سریع ساختارهای شبکه مجازی مورد نیاز برای کاربردهای NFV، را فراهم کند. این عناصر با هم ابزارهای عملیاتی را ارائه می کنند که به فراهم کنندگان سرویس، مدل های عملیاتی کارآمدی را ارائه خواهد کرد. پلتفرم NFV باید مجازی سازی و تکنولوژی های ابر را برای برآوردن نیازمندی های زیر انجام دهد:

 • Distributed cloud infrastructure
 • Automated Cloud Nodes
 • Automated application lifecycle management
 • Network automation
 • An open and multivendor environment

Distributed cloud infrastructure (زیرساخت ابر توزیع شده)

در دنیای IT، تمرکز بر یکپارچه سازی مرکز داده و متمرکزسازی برنامه های کاربردی در یک یا تعداد کمی مرکز داده است. در دنیای (Telco (Telecommunications Company، نیازمندی های تاخیر و در دسترس بودن، نیاز به معماری توزیع شده و انعطاف پذیرتری با مراکز داده و نقاط فشار که در یک ناحیه پوشش قرار گرفته اند، دارد. به همین دلیل عملکردهای شبکه باید در شبکه تعبیه شده و در Edge ,Metro ,Network Core یا سطح دسترسی استقرار یابند.

یک پلتفرم NFV باید از یک معماری توزیع شده به شرح زیر پشتیبانی کند:

 • به توسعه دهندگان برنامه کاربردی، کنترلی را بر استقرار عملکردهای شبکه و زیر عملکردها می دهد
 • مکان های بارکاری بهینه را به صورت خودکار بر اساس سیاست های فراهم کننده سرویس و در دسترس بودن منبع می یابد.

شکل 2-5 به شرح این مفاهیم می پردازد.

شکل 2-5 پلتفرم NFV باید به طور هوشمند بارهای کاری را بر اساس سیاست های فراهم کننده سرویس و در دسترس بودن منبع قرار دهد.

علاوه بر این، فراهم کنندگان سرویس نیاز به مدیریت و همگام سازی مراکز داده توزیع شده و شبکه به عنوان یک ابر مجازی منحصر به فرد دارند. با این توانایی، کارمندان عملیاتی می توانند به تجزیه و تحلیل و پایش کل پلتفرم ابر به صورت بلادرنگ با استفاده از ابزارهایی برای هماهنگ سازی رخدادها و Metric ها از ورودیهای مختلف برای تصمیم گیری موثرتر بپردازند.

Automated Cloud Nodes

در یک زیرساخت توزیع شده ی NFV، مراکز داده و نقاط حضور باید اضافه شده و غالبا در محیط متمرکز با مراکز داده متمرکز، تغییر کنند. باید ده ها، صدها یا حتی هزاران Node ابر بر ناحیه پوشش قرار داشته باشند که هر کدام منابع محاسباتی، ذخیره سازی و شبکه را فراهم می کنند. برای رسیدن به هزینه ی سرمایه (CAPEX) یک NFV، فراهم کنندگان سرویس به دنبال استقرار سخت افزار مقرون به صرفه و با تولید انبوه هستند. همچنین آزادی انتخاب فروشندگان مد نظر خود را بدون نگاه به یک فروشنده خاص می خواهند که سیستم مدیریت و همگام سازی یا عملکردهای شبکه مجازی خاصی را ارائه کند. این رویکرد یک مدل نگهداشت را توانمند می سازد که مولفه های مجزا دیگر ترمیم نمی شوند، اما تا زمانی که Node ابر جایگزین شود، کنار گذاشته می شوند. در چنین محیطی، یک نوع خودکار و از پیش پیکربندی شده Node ابر برای پایین نگهداشتن هزینه های عملیاتی لازم است. در حالی که نصب یک Node ابر می تواند یک هفته یا بیشتر به طول بیانجامد، یک Node ابر NFV را می توان به طور معمول در چند ساعت پیکربندی کرد.

مدیریت چرخه حیات برنامه های کاربردی خودکار

نرم افزار برنامه های کاربردی NFV امکان فرآیندهای مدیریت چرخه حیات کارآمدتر را فراهم می کند. در یک سناریو در بهترین حالت، یک سرویس جدید را می توان در مکان های مورد نیاز با فشار یک دکمه بدون بدست آوردن و نصب تجهیزات جدید استقرار داد. برای توانمندسازی این خودکارسازی، یک برنامه کاربردی در ابتدا در یک پلتفرم NFV قرار می گیرد. این امر شامل شرح مولفه های برنامه کاربردی و مشخص سازی چگونگی اجرای مراحل چرخه حیات می شود که در شکل 3-5 نمایش داده شده است.

شکل 3-5 پلتفرم NFV همه ی مراحل چرخه حیات را خودکار می سازد.

برنامه های کاربردی فراهم کننده سرویس اغلب از چندین ماشین مجازی، حجم های ذخیره سازی و پیکربندی های شبکه تشکیل شده اند. این امر بدین معنی است که فراهم کنندگان سرویس نیاز به بررسی دارند که چطور این گروه مولفه ها برنامه های کاربردی را شکل می دهند، چه برنامه های کاربردی کجا اجرا می شوند و چه میزان منابع علاوه بر ماشین های مجازی مجزا استفاده می کنند. برای برآوردن این هدف، سیستم مدیریت ابر باید برنامه کاربردی را به عنوان یک مجموعه از عملکردهای شبکه مجازی در نظر بگیرد. به عنوان مثال، یک برنامه کاربردی DNS از Master Nodes و Slave Nodes تشکیل شده است. یک برنامه کاربردی IMS ممکن است از 10 نوع مختلف یا بیشتر، از عملکردهای شبکه مجازی تشکیل شده باشد که هر کدام قوانین استقرار، مقیاس پذیری و نگهداری خود را دارند. امروزه، استقرار عناصر شبکه برای یک سرویس جدید و پیکربندی اتصال شبکه مورد نیاز هنوز فرآیندهای جداگانه ایی هستند که توسط تیم های مجزا اجرا می شوند. در یک محیط NFV، این فرآیندها بیشتر توسط تعداد زیادی از مراکز داده و نقاط حضور که با تغییرات زیاد هنگامی که یک موقیعت مکانی اضافه یا حدف می‌شود همراه هست. این پیچیدگی اگر به صورت خودکار انجام نشود فرآیندهای توسعه و استقرار را در یک محیط NFV غیرممکن می سازند.

پلتفرم NFV استقرار یک برنامه کاربردی را انجام داده و سپس منابع محاسباتی، ذخیره سازی و منابع شبکه را در یک فرآیند خودکار و یکپارچه ممکن می سازد که به جای هفته ها، چند دقیقه به طول می انجامد. فرآیند استقرار سیاست های کاربرد و نیازمندی هایی را که در برنامه کاربردی شرح داده شده اند، مد نظر قرار می دهد. در بیشتر موارد، فرآیندهای توسعه و استقرار را می توان از راه دور انجام داد که نیاز به ارسال کارمندان به مکان های مختلف را کاهش می دهد.

خودکارسازی شبکه

برنامه های کاربردی NFV باید در شبکه در سطوح LAN و WAN قرار بگیرند تا از سطوح بهره وری و در دسترس بودن مطلوب، اطمینان حاصل شود. برای انجام این کار، برنامه های کاربردی NFV نظیر Virtual IMS و Virtual Evolved Packet Core اغلب نیاز به ساختار شبکه پیچیده با مدیریت رسانه، سیگنال دهی و مدیریت ترافیک دارند. عملکردهای شبکه مجازی اغلب پویاتر از همتایان فیزیکی خود هستند. آنها بر حسب تقاضا استقرار یافته و حذف می شوند و برای تطابق با ترافیک متغیر، تغییر می کنند. علاوه بر این، مسیرهای ارتباطی که در یک شبکه فیزیکی هستند به مسیرهای ارتباطی بین ماشین های مجازی در مورد NFV متصل می شوند. این مسیرهای ارتباطی باید توسط زیرساخت NFV فراهم شوند. بدست آوردن همه این ها نیاز به شبکه قابل پیکربندی و انعطاف پذیر دارد که روترهای کلاسیک و شبکه های سوییچ نمی توانند به آسانی فراهم کنند. پلتفرم NFV باید به SDN دسترسی داشته باشد که قابلیت برنامه نویسی ارتقا یافته را فراهم می کند. با NFV و SDN ترکیبی، نیازهای شبکه عملکردهای شبکه را، می توان بدست آورد و قابلیت های شبکه را می توان به طور خودکار در صورت نیاز بدست آورد. این رویکرد به فراهم کنندگان سرویس امکان مورد توجه قرار دادن چالش های کلیدی در شبکه های امروزی را شامل فرآیندهای پیکربندی با حجم و نیروی کاری بالا و دارای خطا را میدهد.

شکل 4-5 پلتفرم NFV، باید NFV را با SDN ترکیب کند.

یک محیط باز و چند سازنده ای(چندین شرکتی)

پلتفرمNFV باید شامل محیطی باز و قابل اشتراک باشد تا قابلیت اجرای برنامه های کاربردی از شرکت های مختلف را داشته باشد. فراهم کنندگان سرویس باید قدرت اتنخاب برند سخت افزار و ارتقاء سخت افزار خود را داشته باشند تا قادر به تعویض ناگهانی سخت افزارهای ناسازگار باشند. پلتفرم NFV باید چند سازنده ایی (چندین شرکتی) باشد و باید عملکردهای شبکه های مجازی را از خصوصیات زیرساخت به صورت جداگانه، حفظ کند. در سطح کاربرد NFV، فراهم کنندگان سرویس آزادی انتخاب برنامه های کاربردی بدون توجه به این که فروشنده چه کسی است را می خواهند. بنابراین مهم است که پلتفرم NFV از رابط های کاربری برنامه نویسی API پشتیبانی کند. به عنوان مثال، openstack یک پروژه ی نرم افزاری متن باز است که تعدادی API را برای مدیریت ذخیره سازی، منابع محاسباتی و منابع شبکه فراهم می کند. برنامه های کاربردی NFV می توانند به این API بر روی یک پلتفرم NFV، دسترسی یابند و به عنوان مثال منابع شبکه و محاسباتی اضافی را زمانی که نیاز دارند مورد درخواست قرار دهند.

توانمند سازی مدل های عملیاتی جدید با NFV

با یک پلتفرم NFV، فراهم کنندگان سرویس می توانند فرآیندهای عملیاتی خود را به سمت یک رویکرد افقی تر تکامل بخشند. نقطه شروع رویکرد افقی، زیرساخت مشترک است که همه ی عملیات های شبکه مجازی در آن اجرا می شوند. فراهم کنندگان سرویس نیاز به یک ورودی منحصر به فرد دارند که وظیفه فراهم سازی منابع محاسباتی، ذخیره سازی و شبکه را برای همه برنامه های کاربردی NFV که روی آن قرار گرفته است را دارد. به این دلیل که سایر منابع به کاربردهای شبکه اختصاص داده نشده است باید یک منبع و مدیریت ظرفیت وجود داشته باشد که از همه ی برنامه های کاربردی که روی زیرساخت NFV اجرا می شوند، پشتیبانی کند. سیستم های پشتیبانی عملیاتی و سیستم های پشتیبانی کسب و کار (OSS و BSS) مانند سیستم های صدور صورتحساب می توانند از مزایای پلتفرم NFV برای بازیابی داده، از زیرساخت و برنامه های کاربردی استفاده کنند و عملیات پیکربندی و مدیریت را راه اندازی کنند.

تاثیر NFV بر معماری OSS و BSS قابل درک است و بایستی مدل های کاربردی جهت انجام موارد زیر تکامل یابد:

 • افزایش Real-Time، نیاز کمتر به دخالت انسان در راستای تکامل رویکرد فرآیندهای کاربردی
 • هزینه های ذخیره
 • افزایش انعطاف پذیری برای تطابق با نیازهای مشتری
 • افزایش نوآوری در فرآیندهای کاربردی


CLOUDBAND: یک پلتفرم برای NFV

Alcatel-lucent cloudband یک پلتفرم NFV است که برای برآوردن نیازهای برنامه های کاربردی فراهم کننده سرویس طراحی شده است. Cloudband از دو مولفه اصلی تشکیل شده است:

 • CloudBand Node که زیرساخت NFV را فراهم می کند
 • Cloudband Management System که مدیریت NFV و چارچوب کاری هماهنگ را فراهم می کند

CloudBand Node منابع محاسباتی، ذخیره سازی و زیرساخت شبکه محلی را برای استقرار در نقاط حضور NFV توزیع شده فراهم می کند. هسته تکنولوژی، یک مجموعه پیشرفته از مدیریت زیرساخت، پایش و نرم افزار مجازی سازی برای عملیات کارآمد از راه دور است. سیستم مدیریت Cloudband عملکردهای زیر را برای مدیریت عملکردهای شبکه مجازی و برنامه های کاربردی فراهم می کند:

 • مدیریت و هماهنگ سازی ابر: این عملکرد به مدیریت و هماهنگ سازی منابع بر زیرساختend- ،NFV to-end می پردازد.فراهم آورندگان سرویس دیدی افقی از منابع و میزان استفاده از سرویس هایی که در نقاط مختلفی پراکنده شده اند به دست می آورند.
 • North and southbound APIs: قابلیت سیستم مدیریت cloudbound برای برنامه های کاربردی و نودهای ابر از طریق API استاندارد-صنعتی نظیر Openstack و cloudstack ارائه می شود.
 • Carrier paas: این تابع مسئول مدیریت چرخه حیات برنامه های کاربردی NFV است.
 • بهینه سازی ابر: در یک محیط ابر توزیع شده، قرارگیری بهینه ماشین های مجازی و حجم های ذخیره سازی مجازی یک کار ساده نیست. تابع بهینه سازی ابر cloudband الگوریتم های قرارگیری را که توسط آزمایشگاه bell alcatel-lucent توسعه داده شده است را اجرا می کند.
 • تجزیه و تحلیل ابر: این تابع رخدادهای سیستم ابر و برنامه های کاربردی را جمع آوری کرده و ورودی های نزدیک به real-time را برای نظارت وضعیت منابع ابر فراهم می کند.

Cloudband با راه حل SDN قابل برنامه ریزی شبکهnuage، به همراه سایر پلتفرم های SDN یکپارچه شده است. با چارچوب کاری SDN شبکه های Nuage، توسعه دهندگان برنامه کاربردی و فراهم کنندگان سرویس، می توانند سیاست‌های مورد نیاز شبکه را توسط برنامه کاربردی مشخص کنند. پس پلتفرم شبکه nuage به طور خودکار ساختارهای شبکه مرتبط را به عنوان ماشین های مجازی که در طول زیرساخت NFV ایجاد شده‌اند، را تنظیم می کند. پلتفرم NFV یک ابزار قدرتمند برای رسیدن به اهداف NFV است فراهم کنندگان سرویس انتظار دارند که NFV، صرفه جویی چشمگیری را در هزینه‌ها ایجاد کند و در به چابکی سرویس ها بهبود بخشد که این امر در توجه به نیازهای در حال افزایش کمک خواهد کرد. پلتفرم NFV یک عنصر جدید قدرتمند است که به فراهم کنندگان سرویس در ریسدن به این اهداف کمک می کند. برای برآوردن نیازهای برنامه های کاربردی فراهم کنندگان سرویس و توانمند سازی مدل های عملیاتی کارآمدتر، پلتفرم NFV باید کارهای زیر را انجام دهد:

 • پشتیبانی از یک معماری ابر توزیع شده
 • پشتیبانی از سطح بالایی از خودکار سازی در نودهای ابر و در مدیریت چرخه حیات برنامه های کاربردی مجزا و سایر فرآیندهای مدیریتی
 • یکپارچه شدن باSDN
 • چند سازنده ای(چندین شرکتی)

Alcatel-lucent تاثیر بالقوه ی تکنولوژی NFV را تشخیص داد. alcatel-lucent با cloudband،یک پلتفرم NFV را ارائه می کند که به فراهم کنندگان سرویس در استفاده از مزایای تکنولوژی NFV در حالی که کارآمدی عملیاتی را افزایش می دهد، کمک می کند.


                                        تهیه کننده: نیلوفر کریمی آذر