رصد خانه رایانش ابری

از OCCC Wiki
نسخهٔ تاریخ ‏۱۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۱۷ توسط Javan (بحث | مشارکت‌ها)

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

یکی از مسائل مهم در حوزه پیشتازی علم و فناوری در دنیا، رصد فناوری خصوصا در حوزه فناوری اطلاعات است. کشف گرایش های نوظهور در فناوری و کاربری آن، میزان بلوغ آنها، تغییرات احتمالی در آینده و سرمایه گذاری در توسعه آنها نیازمند برنامه ریزی دقیق در حوزه رصد فناوری است. شرکت های تحقیقاتی بسیاری در دنیا در حوزه های علمی و تجاری این فعالیت ها را انجام می دهند. در کشور آمریکا به عنوان پیشتاز در حوزه فناوری اطلاعات سرمایه گذاری بسیار زیادی در حوزه رصد فناوری از نظر علمی و تجاری مشاهده می شود. فعالیت تخصصی برخی از این شرکت ها نشان می دهد که حوزه رصد فناوری خود به تنهایی به یک علم تبدیل شده است که بر حسب میزان بلوغ می توان مشاهدات دقیق تری انجام داد. این علم به ما کمک می کند که بتوانیم راه های میانبر را سریعتر پیدا کنیم و بتوانیم گام های موثر تری برای پیشرفت در حوزه فناوری اطلاعات برداریم. رصد فناوری بطور کلی نیاز به سازوکارهایی دارد که باید به طور صحیح به آنها پرداخته شود:

1- شناخت مبادی تولید علم و فناوری و یا سرمایه گذاری (دانشگاه ها، شرکت ها، دولت ها، شخصیت های تاثیرگذار و ...)

2- شناخت ابزارهای انتشار اطلاعات (وب سایتها، بلاگها، شبکه های اجتماعی، فیدهای خبری، همایش ها و ...)

3- ایجاد مکانیزم های پایش مبادی تولید علم

4- ایجاد مکانیزم های دریافت و پردازش اطلاعات به صورت مستمر

5- ایجاد مکانیزم های تولید محتوا

نکته مهم در اینجا این است که فرآیند رصد فناوری نباید به یک فعالیت روتین برای ارائه گزارش¬های آماری تبدیل شود، بلکه باید به صورت پویا و پیش¬فعال نسبت به تولید محتوا، اثرگذاری در بومی¬سازی فناوری در کشور و دریافت بازخورد و بهبود سازوکارهای رصد اقدام شود. همچنین شاخص هایی به منظور موفقیت مکانیزم رصد در جامعه تعیین شود.


رصد خانه رایانش ابری

رصد خانه رایانش ابری جایی است که خبرخوان های مختلف مرتبط با رایانش ابری در آن قرار داده میشود و امکان مرور آخرین اخبار این حوزه را بصورت سریع فراهم میکند. اگر سایتی جدیدی را میشناسید که میتواند در آن قرار بگیرد میتوانید در بخش بحث معرفی کنید و یا در بورد عمومی و یا گروه پستی مطرح نمایید.


چه مطالب در رصد خانه قرار میگیرد

  • منابع خبری مرتبط با رایانش ابری
  • وبلاگ افراد فعال در حوزه رایانش ابری
  • وبلاگ یا منابع خبری شرکت های صاحب فناوری در حوزه رایانش ابری
  • لینک خبرخوان مربوط به گروه های فعال در حوزه رایانش ابری
  • وبلاگ یا منابع خبری پروژه های مرتبط با رایانش ابری

اگر منبعی را میشناسید، منتظر نباشید که اتفاق خاصی بیفتد یا دیگران خودشان آن را پیدا کنند. شما میتوانید آن را در بخش بحث معرفی کنید و یا در بورد عمومی و یا گروه پستی مطرح نمایید.