خبرنامه رصد:رایانش ابری - شماره 2

از OCCC Wiki
پرش به: ناوبری، جستجو

این مقاله یک نسخه پیش نویس برای تهیه خبر نامه اصلی است که در نهایت از طریق انتشارات جامعه آزاد رایانش ابری منتشر می شود.


خبرنامه رصد فناوری اطلاعات

 • موضوع: رایانش ابری
 • شماره: دو
 • تاریخ: 15 اردیبهشت 94

شرح: این شماره به بررسی آخرین وضعیت حوزه رایانش ابری در نمایشگاه Cebit 2015 پرداخته است.

پیشنهاد طرح جلد

مقدمه[ویرایش]

نمایشگاه Cebit 2015 با حضور 3300 شرکت از 70 کشور در هانوفر آلمان برگزار شد و رایانش ابری یکی از موضوعات داغ در آن محسوب میشد. تلفیق رایانش ابری با موضوعات دیگر (نظیر اینترنت اشیاء و استارتاپ ها) سبب شکل گیری مفاهیم جدیدی با عنوان "انقلاب صنعتی چهارم" و "اقتصاد اشتراکی" شده بود. شرکت های پیشرو نظیر IBM، Amazon، Salesforce حضور بسیار پررنگی داشتند. همچنین شرکت هایی که راهکارهای تجاری مبتنی بر محصولات متن باز نظیر OpenStack و OwnCloud ارایه میدادند نیز در بین آنها قابل توجه بود. آنچه که در مجموع در این نمایشگاه در حوزه رایانش ابری مشاهده میشد، در چهار حوزه زیر قابل تقسیم بندی است:

 1. توسعه برنامه های موبایل مبتنی بر رایانش ابری (خصوصا در حوزه استارتاپ ها و نرم افزارهای تجاری)
 2. توسعه کاربردهای جدید مبتنی بر رایانش ابری (در حوزه هایی نظیر اینترنت اشیاء، شهر هوشمند، خانه هوشمند، کسب و کار، آموزش، سلامت و کلان داده)
 3. حمایت از استارتاپ ها با استفاده از بسترهای رایانش ابری
 4. نقش فعال اکوسیستم متن باز در توسعه صنعت رایانش ابری

موضوع قابل توجه دیگر این بود که به دلیل بلوغ نسبی رایانش ابری در حوزه زیرساخت، این حوزه نسبتا کمرنگ شده بود و بسیاری از سرویس دهندگان به سمت ارایه راهکارهای کاربردی در سطوح بالاتر روی آورده بودند. در ادامه سعی میکنیم نگاهی داشته باشیم به بعضی از کارهای جدیدی که در حوزه رایانش ابری در نمایشگاه Cebit 2015 ارایه شده بود.

انقلاب صنعتی چهارم[ویرایش]

روند رو به رشد تجهیزات سیار و اینترنت اشیاء در کنار ارایه خدمات فناوری اطلاعات بصورت سرویس با استفاده از رایانش ابری، در صنعت تحولی ایجاد کرده است که از آن با عنوان انقلاب صنعتی چهارم یاد میشود. در انقلاب صنعتی چهارم به کمک مجموعه فناوری ها و مفاهیم مطرح شده، میتوان شاهد هوشمند شدن صنایع مختلف از جمله کارخانه ها بر اساس زنجیره ارزشی که در آن قرار دارند شد که مفاهیمی نظیر ساختمان هوشمند، حمل و نقل هوشمند، لجستیک هوشمند، انرژی هوشمند، کشاورزی هوشمند، شهر هوشمند و ... از جمله نتایج آن می باشد.

رایانش ابری در صنعت خودرو[ویرایش]

کاربرد عمده رایانش ابری در صنعت خودرو، امکان اتصال اتوموبیل ها به شبکه ابری، پردازش داده و دریافت سرویس های تکمیلی است که از جمله آنها میتوان به سرویس های کنترلی و نظارتی عملکرد خودرو، مدیریت ترافیک و بهینه سازی مصرف سوخت اشاره کرد.


اینترنت اشیاء[ویرایش]

اینترنت اشیا به طور کلی اشاره دارد به بسیاری از اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان که به شبکه اینترنت متصل شده اند (نظیر تلوزیون، یخچال، لامپ و ...) و میتوانند توسط برنامه های کاربردی موجود در تلفن‌های هوشمند، تبلت و سیستم های رایانه ای کنترل و مدیریت شوند. این بخش از حوزه های بسیار شاخص در نمایشگاه Cebit 2015 بود که بطور خاص توسط استارتاپ ها پوشش داده شده بود.

جامعه متن باز و رایانش ابری[ویرایش]

محصولات متن باز عمدتا در حوزه مجازی سازی، مدیریت زیرساخت مجازی و مدیریت داده و یا ارایه راهکارهای تجاری ارایه شده بودند که برای مثال میتوان به Cloudera، OwnCloud، CloudFoundry، OpenStack، FOSS-Cloud ، Docker و BareOS اشاره کرد.

آنچه که در حوزه متن باز حائز توجه بود، تعداد زیاد شرکت هایی بود که بر اساس اکوسیستم متن باز فعالیت تجاری می کردند و بر روی توسعه پروژه ها مشارکت داشتند. همچنین امکان تعامل با توسعه دهندگان این سیستم ها در خصوص ویژگی های در حال توسعه، برنامه های آتی و نقشه راه توسعه محصول وجود داشت.

از جمله گرایش های رو به رشد که در ادامه فرهنگ مشارکت در متن باز شکل گرفته است، فرهنگ اقتصاد اشتراکی (Sharing Economy) در حوزه فناوری اطلاعات است که مصداق های متعددی از آن در نمایشگاه به چشم می خورد. برای مثال میتوان به شرکت های ابری حامی استارتاپ ها اشاره کرد که ضمن تامین زیرساخت و بسترهای توسعه مبتنی بر فناوری های متن باز، شروع استارتاپ را با کمترین هزینه برای صاحبان ایده های جدید فراهم می آوردند.


حمایت ابری از استارتاپ ها[ویرایش]

استارتاپ ها نقش عمده ای در توسعه ایده های جدید در جامعه دارند و به همین دلیل برنامه ریزی های زیادی برای حمایت از آنها در اروپا و آمریکا انجام شده است و نقش رایانش ابری در این بین بسیار پر رنگ است. پروژه ای که در اروپا برای حمایت از استارتاپ ها چند سالی است که اجرا شده است، FI-WARE نام دارد که یک بستر مبتنی بر OpenStack می باشد. در آمریکا شرکت های پیشرو در حوزه رایانش ابری نظیر آمازون، گوگل و آی بی ام در این حوزه بسیار فعال هستند.

تقریبا دو سالن از نمایشگاه به استارتاپ ها اختصاص یافته بود که در یکی از آنها با عنوان CODE-N خود استارتاپ ها حضور داشتند و در طول مدت نمایشگاه کارهای خود را ارایه می کردند، و در دیگری با عنوان Scale 11 عمدتا سرمایه گذاران و شرکت های حامی استارتاپ ها حضور داشتند. عمده استارتاپ های در معرض نمایش، مربوط به حوزه اینترنت اشیاء و کاربردهای سیار بودند. در بین ارایه ها، پنل هایی با حضور سرمایه گذاران و شرکت های حامی نیز برگزار می شد که در این بین حضور گوگل و Salesforce بسیار پر رنگ بود.

حضور واتسون در نمایشگاه[ویرایش]

واتسون ابر رایانه هوشمند آی بی ام است که قدرت پردازشی فوق العاده ای دارد. قابلیت های ویژه واتسون به همراه هوش مصنوعی اش اجازه مطالعه محتوا، جمع آوری و استفاده از بزرگ داده ها، پردازش موازی سریع و بیان اطلاعات را به آن داده است. سال گذشته آی بی ام اعلام کرد حدود 1 میلیارد دلار هزینه خواهد کرد تا این سرویس را بصورت ابری ارایه کند. در نمایشگاه امسال توانستیم عملکرد این سرویس را از نزدیک مشاهده کنیم. ضمن اینکه توسعه دهندگان سرویس نیز برای ارایه اطلاعات بیشتر حضور داشتند.

یک نمونه عملی استفاده از سرویس واتسون در ارایه سرویس بصورت ابری برای کاربرد اینترنت اشیاء نیز نشان داده شد.

ابزارهای مجازی سازی[ویرایش]

اگرچه مدت هاست که حوزه مجازی سازی به بلوغ رسیده است، اما هنوز هم شرکت هایی در حوزه بهبود کاربری آن در حال فعالیت هستند تا ضمن اینکه تجربه کاربری بهتری را منتقل کنند، بتوانند از طیف کاربردهای بیشتری نیز پشتیبانی کنند.

لینک مرتبط: http://www.qnap.com/event/station/en/virtualization.php


سرویس محاسباتی جدید آمازون[ویرایش]

تقریبا هر ماه شاهد هستیم که سرویس جدیدی به سبد محصولات آمازون ارایه میشود. یکی از این سرویس های جدید که تقریبا همزمان با نمایشگاه ارایه شده بود، سرویس Lambda بود که یک سرویس پردازشی مبتنی بر رویداد محسوب می شود.

این سرویس به کاربران AWS این امکان را میدهد که بر حسب رویدادهایی که در دیگر سرویس های مورد استفاده رخ میدهد، کد دلخواه خود را اجرا کنند. برای مثال در صورت افزودن یا تغییر فایل در سرویس S3، یا حذف یک رکورد از پایگاه داده تابع لامبدا میتواند فراخوانی شود.

لینک مرتبط: http://aws.amazon.com/lambda/

نرم افزاری تجاری در بستر رایانش ابری[ویرایش]

شرکت Salesforce از پیشگامان صنعت رایانش ابری در حوزه ارایه سکوها و نرم افزارهای تجاری است. صرفنظر از سکوی توسعه نرم افزارهای تجاری که توسط این شرکت ارایه شده است، رویکرد جالبی را نیز در خصوص دسته بندی محصولات خود انجام داده است که به این شرح می باشد:

 • ابر فروش (Sales Cloud)
 • ابر خدمات (Service Cloud)
 • ابر بازاریابی (Marketing Cloud)
 • ابر اجتماعی (Community Cloud)
 • ابر تحلیلی (Analytic Cloud)


تحلیل و جمع بندی[ویرایش]

تحلیلی که از وضعیت نمایشگاه Cebit 2015 میتوان انجام داد نشان دهنده این است که توجه به سرویس های زیرساختی رایانش ابری بسیار کمرنگ شده است و بیشتر تمرکز بر روی توسعه مدل های کسب و کار و بهره بردازی از بسترهای فراهم شده مبتنی بر رایانش ابری می باشد. جزئیات بیشتر به این شرح می باشد:

 1. بلوغ حوزه زیرساخت رایانش ابری در دنیا به مرحله ای رسیده است که تقریبا شاهد نوآوری های جدیدی در این حوزه نیستیم.
 2. پلت فرم های رایانش ابری در حال حاضر در اوج توجه قرار دارند.
 3. سرویس های نرم افزاری به واسطه توسعه پلت فرم ها و واسط های ارایه سرویس، همچنان در حال توسعه و دگرگونی هستند.
 4. نقش رایانش ابری در حوزه های مختلف نظیر کلان داده، اینترنت اشیاء و شکل دهی انقلاب صنعتی چهارم بسیار قابل توجه است.

اگر مقایسه ای با وضعیت توسعه رایانش ابری در ایران داشته باشیم، عدم تعادل بین حوزه های مختلف مشهود است. پذیرش رایانش ابری هنوز به واسطه ضعف در کیفیت سرویس شبکه صورت نگرفته است و خدمات زیرساخت هنوز از بلوغ کافی برخوردار نیستند و به همین دلیل گرایش چندانی به سمت استفاده از نرم افزارهای کاربردی ابری وجود ندارد. همین موضوع سبب شده است که زمینه امکان اجرای بسیاری از کاربردها فراهم نشده باشد و شکاف زیادی بین مدل توسعه و بهره برداری از رایانش ابری در دنیا در مقایسه با ایران ایجاد شود.

در خصوص دیگر روندهای رو به رشد نیز مشاهده میشود که بلوغ متن باز سبب شکل گیری فرهنگ اقتصاد اشتراکی (Sharing Economy) و دیگر مدل های مشابه شده است، در حالی که هنوز به الگوی اجرایی موفقی در خصوص توسعه فرهنگ متن باز و شکل گیری جوامع آزاد در داخل کشور دست نیافته ایم.


لینک های مرتبط[ویرایش]blog comments powered by Disqus