بحث:رایانش ابری

از OCCC Wiki
پرش به: ناوبری، جستجو

بحث در خصوص واژه[ویرایش]

در خصوص اینکه ترجمه واژه Cloud Computing به فارسی چه باشد، صحبت های زیادی شده است، نظیر محاسبات ابری، محاسبات ابر، پردازش ابری، رایانش ابری و ... در اینجا پاسخی به آن داده شده است:

ما اسامی دیگری داریم که معادل آن به این شکل جا افتاده است:

1- رایانش توری: Grid Computing

2- رایانش کلاستری: Cluster Computing

3- رایانش فراگیر: Pervasive Computing

4- رایانش سیار، رایانش همراه: Mobile Computing

5- پردازش موازی: Parallel Processing

6- ...

پس کلمه دوم صفتی برای توصیف نوع رایانش یا پردازش است و معنای آن در حالت معادل سازی باید بصورت صفت بیان شود.

مثلا اگر بگوییم "هوای ابر" اشتباه است و باید بگوییم "هوای ابری" تا "ابر" معنای توصیفی خود را حفظ کند.


در خصوص تفاوت واژه "محاسبات"، "رایانش" و "پردازش" نیز باید دقت داشت که هر کدام از این واژه ها به مجموعه مفاهیم خاصی اشاره دارند:

  • Process (پروسه، فرآیند): فرآیند یا عملیاتی که بخشی از منابع سیستم نظیر پردازنده و حافظه را به خود اختصاص میدهد. (مثلا مراجعه کنید به بخش Process در Task Manager)

در زمانی که از توان محاسباتی موجود در ابر برای حل یک مساله استفاده میکنیم، میتوانیم بگوییم که مثلا پردازش خود را بصورت ابری انجام داده ام یا از پردازش ابری استفاده کرده ام. این واژه با افزودن ing معنای پردازش (Processing) خواهد داشت.

  • Calculation (محاسبه، محاسبات، حساب): که اشاره به انجام عملیات محاسباتی (معمولا از جنس ریاضی) دارد. و برای ابزارهایی نظیر ماشین حساب (Calculator) استفاده میشود. این واژه با افزودن ing به معنای محاسبه (Calculating) خواهد بود.
  • Computation (محاسبه، محاسبات): معنی آن مشابه Calculation است و به عملیات محاسباتی اشاره دارد ولی مفهومی عمومی تری دارد (لزوما ریاضی نیست) و مثلا میتواند شامل عملیات منطقی نیز باشد و برای ابزارهایی نظیر رایانه (Computer) استفاده میشود. این واژه با افزودن ing برای تفاوت با معنای Calculation به معنای رایانش (Computing) می باشد که از همان عبارت رایانه گرفته شده است. زیرا یک رایانه علاوه بر عملیات محاسباتی، عملیات دیگری نظیر ذخیره سازی نیز انجام میدهد که بطور عمده در این سه دسته قرار میگیرد: Compute/Computing (محاسبه/محاسبات)، Storage/Storing (ذخیره سازی) و Network/Networking (شبکه) و سرویس های زیرساخت ابری نیز در همین سه دسته بررسی میشوند.


پس Computing وقتی فقط معنای ریشه خود را داشته باشد میتواند همان محاسبات ترجمه شود (مثلا میگوییم که توان محاسباتی را از ابر گرفته ایم) ولی وقتی بعنوان نماینده ای از هر سه واژه بیان میشود، مجازا معنای رایانش به خود می گیرد. (مثلا بگوییم که هم توان محاسباتی و هم توان ذخیره سازی و هم توان شبکه را از ابر گرفته ایم)

پس همانند استفاده از واژه Process اگر بخواهیم فقط به سرویس محاسباتی رایانش ابری اشاره کنیم میتوانیم بگوییم که من محاسبات خود را از طریق ابر انجام داده ام (محاسبات ابری) که در این صورت انواع دیگر سرویس را در بر نمیگیرد ولی اگر منظور ما بصورت عام کل سرویس های ابری باشد باید از عنوان "رایانش ابری" استفاده کنیم که محدود به یک نوع سرویس نشود.

رایانش ابری فناوری است یا مدل[ویرایش]

  • پاسخ از arash

از نظر بنده، رایانش ابری بیشتر یک مدل از رایانش هست تا اینکه یک فناوری. چون که فناوری های دیگری را در قالب یک مدل رایانشی به کار میگیره و خودش یک فناوری جدید نیست.

بله، رایانش ابری مدلی است در خصوص نحوه ارائه و استفاده از خدمات فناوری اطلاعات که در آن مجموعه ای از فناوری ها مورد استفاده قرار میگیرد. ضمن اینکه خود این مدل سبب ظهور فناوری های جدیدتری شده است.

  • پاسخ از mdhp_2005

بر اساس اين نكته كه "فناوري از دو بخش تشكيل مي‌گردد: بخش اول، اصول، مفاهيم، تئوري ها و روش‌ها را شامل مي شود و بخش ديگر، كاربردهاي مختلف آن فناوري در زمينه هاي مختلف است"، آيا نمي‌توان رايانش ابري را فناوري دانست؟

رایانش ابری بر حسب موضوع بحث میتواند بعنوان مدل، فناوری، ابزار، راهکار و ... در نظر گرفته شود:

− برای مثال، اگر دنبال راهکاری برای مدیریت اسناد و به اشتراک گذاری آنها در یک سازمان باشیم، رایانش ابری میتواند یک راهکار یا یک ابزار باشد. (در اینجا به معنای راهکار مبتنی بر رایانش ابری است)

− اگر بدنبال حل مساله ای نظیر کلان داده باشیم، رایانش ابری بعنوان یک ابزار یا یک فناوری میتواند در راهکارهای کلان داده مورد استفاده قرار بگیرد. (در اینجا فناوری، به مجموعه کل مدل، مفاهیم، معماری و ابزارهای مورد استفاده در آن اطلاق میشود که توانستند راهکاری برای حل مساله مورد نظر ارایه دهند)

− اگر بخواهیم در خصوص ماهیت خود ابر صحبت کنیم، نمیتوانیم یک مرکز داده را نشان دهیم و بگوییم که یک ابر است، در حقیقت مدل استفاده از منابع آن مرکز داده است که از سمت یک کاربر به آن عنوان ابر را نسبت میدهد. همانطور که میتوان از همان مرکز داده بصورت غیرابری هم استفاده کرد.

− نکته دیگر اینکه معمولا وقتی یک مدل کلی ارایه میشود، از روی آن میتوان چندین معماری ارایه کرد و برای هر معماری چندین پیاده سازی قابل انجام است. در خصوص رایانش ابری نیز به همین ترتیب بوده است. از روی مدل کلی ارایه شده برای رایانش ابری تا کنون معماری های مختلفی ارایه شده است و برای کدام توسط شرکت های مختلف پیاده سازی های مختلفی انجام شده است. نقطه اشتراک همه این پیاده سازی ها و معماری ها همان مدل و تعریف اولیه است ولی در جزییات همه با هم متفاوت هستند.

− به همین دلیل گفته میشود که رایانش ابری مدلی است که صنعت رایانش را توصیف میکند ولی خودش به تنهایی فاقد فناوری، ابزار یا روش های انجام کار است و این جزییات در معماری و پیاده سازی های بعدی مشخص میشود. ولی بعد از اینکه پیاده سازی انجام شد، مجازا به آن رایانش ابری گفته میشود.

جهت بحث بیشتر روی این موضوع میتوانید به اینجا مراجعه نمایید.

رایانش ابری چیز جدیدی نیست[ویرایش]

لری الیسون مدیر ارشد اجرایی شرکت اوراکل گفته‌است که رایانش ابری چیزی است که «در حال حاضر ما از آن استفاده می‌کنیم» و هیچ تأثیری در آن نگذاشته‌است به جز «تغییر کلمات در تبلیغات »

ریچارد استالمن گفته‌است که رایانش ابری فقط یک حیله ساده‌است که مردم مجبور شوند از سیستم‌های انحصاری استفاده کنند که هزینه آن بیشتر و بیشتر از قبل است. او به گاردین گفت: این احمقانه است، این چیزی بدتر از احمقانه است، این فقط بزرگ‌نمایی در بازاریابی است چرا استالمن همچین حرفی زده ؟

لینک مربوط به این صحبت ها را دارید؟ تا جایی که من یادم هست صحبت ریچارد استالمن مربوط به 5 یا 6 سال پیش بود که تازه مفهوم رایانش ابری توسط شرکت های تجاری مطرح شده بود. ولی الان بازار محصولات آزاد و کدمتن باز در توسعه زیرساخت ها و پلت فرم های ابری به شدت رونق گرفته است و در بعضی بخش ها از محصولات انحصاری جلوتر هستند.

صحبت مدیر ارشد اجرایی اوراکل هم برای آن زمان که هنوز مرز تعاریف به خوبی مشخص بود صدق میکند. ضمن اینکه در آن زمان بحث زیادی در خصوص اینکه رایانش ابری با آنچه که قبلا داشتیم چه فرقی دارد مطرح شده بود.

توی ویکیپدیا ، قسمت رایانش ابری این مطلب نوشته شده [۱] احتمالا برای چند سال پیش هست و شروع رایانش ابری که استالمن این رو گفته بود .

سوالم اینه که اصلا چرا همون موقع هم این حرف رو زده که رایانش ابری فقط یک حیله ساده‌است که مردم مجبور شوند از سیستم‌های انحصاری استفاده کنند که هزینه آن بیشتر و بیشتر از قبل است. استالمن چون مخالف سیستم های انحصاری بوده و محصولات متن بازی برای رایانش ابری وجود نداشته، گفته؟ یا نه ، دلیل ِ خاصی داشته ؟

بله، ارجاع آن در ویکیپدیا به 2008 بود، همان 6 سال پیش :)

بدلیل اینکه مشکل سیستم های انحصاری، بسته بودن آنها است و مشخص نیست چه عملیاتی در آنها انجام میشود. در سیستم های کد متن باز همه چیز بطور شفاف مشخص است و کد برنامه توسط افراد دیگر قابل بررسی است.در رایانش ابری هم گفته میشود که همه چیز در داخل ابر قرار میگیرد، پس این مشکل عدم شفافیت و انحصار که در ابر چه اتفاقی می افتد مجدد مطرح میشود. استفاده از محصولات کدمتن باز برای ایجاد زیرساخت های ابری، و نیز استفاده از معماری های باز و استانداردهای باز حرکتی برای رفع همین مشکلات است که هنوز بطور کامل محقق نشده است.

با توجه به صحبت ها و مصاحبه هایی که از ریچارد استالمن شنیدم و حرفی که در مورد رایانش ابری زده بود دارم بهش ایمان میارم :)))

بله، مدل دانشنامه آزاد و جامعه آزاد رایانش ابری و ... در همین راستا طراحی شده است و در حال تکمیل است

  • Hormozi

مى تونم به صحبت هاى آقاى جوان اين نكته رو هم اضافه كنم كه در هر جهش رو به جلويى يك سرى لختى حركت هست و اين جمله ها هم همان اينرسى هاى اوليه بود. درباره خيلى تكنولوژى ها مى توانيد چنين مصاحبه هايى پيدا كنيد كه البته تا حدودى هم طبيعيه. البته اگر اين اينرسى ها در ابتداى راهِ يك جهش باشند كه خوشبختانه در بحث ابر هست. در كشور خودمون هم همه مديران ميگن ابر خوبه (و متاسفانه فقط مى دونن خوبه!) و حتى بعضى ابر هم دارند اما نمى دونند با اون چيكار كنند!

بله .فرمایشتون درست و متین ... توی هر راهی این مسایل وجود داره . بیشتر من میخواستم دلیل صحبت استالمن رو بدونم چون این فرد حتما دلیلی برای حرفاش داره . ممنونم

این فرمایشتون هم خیلی جالب بود که در كشور خودمون هم همه مديران ميگن ابر خوبه (و متاسفانه فقط مى دونن خوبه!) و حتى بعضى ابر هم دارند اما نمى دونند با اون چيكار كنند! باز هم تشکر

تفاوت بین رایانش ابری و وب[ویرایش]

آنچه که وب و رایانش ابری را از متمایز می کند، در واقع چیزی بیش از خصوصیتها و کاربرد آنهاست. در واقع ماهیت متفاوت این دو مفهوم است که در درجه اول آنها را از هم متمایز می نماید. آنچه از تعاریف رایج بر می آید، World Wide Web و یا به اصطلاح مرسوم وب یک سیستم از نوع اطلاعاتی است که ابتدا در فضای اینترنت به وجود آمد. امکان ارائه اسناد و برقراری ارتباط (لینک) به وسیله ابرمتن (Hyper Text) و امکان جستجو میان اسناد از جمله قابلیت های وب است. این توانایی ها به علاوه امکان مشاهده محتواها به صورت مستقل و بدون وابستگی به ماشین مبدا باعث شد گستره کاربرد وب از وسیله ای برای تبادل اسناد در اینترنت پا فراتر بگذارد و جای خود را در پنل های مدیریتی، نرم افزارهای سازمانی و ... حتی در سرویس هایی با گستره شبکه های محلی نیز باز کند. همین قابلیت هاست که باعث شد استفاده از سرویس های وب به عنوان ابزاری مناسب برای ارتباط با کاربر و حتی ارائه برخی سرویس های نرم افزاری در رایانش ابری نیز مورد توجه قرار بگیرد و تقریبا به صورت یک استاندارد (شاید نانوشته!) درآید.

امّا تعاریف و خصیصه های رایانش ابری مفهومی را می رساند که برداشت از آن حس حضور "یک صنعت" و یا "مدل ارائه سرویس" جدید را به ما می دهد. خصوصیت هایی که برای آن مطرح می شود از جمله دسترسی به حسب نیاز، هر آنچه مصرف می کنید بپردازید (و دیگر خصیصه ها که برخی را سازمان ملی استانداردها و تکنولوژی آمریکا ارائه کرده و در لینک فوق نیز قابل مطالعه است) نیز مبین این موضوع است که ماهیت رایانش ابری با یک سرویس مانند وب تفاوت دارد.